Anjelský podiel

The Angels´s Share, 2012, far., 106 min

Robbie má okolo dvadsať, je bez práce a s priateľkou Leonie čaká syna. Za napadnutie podobného mladíka je odsúdený…

premiéra SR: 4.04.2013

Anjelský podiel

The Angels´s Share


2012, far., 106 min


Monopol: do 1.05.2024


Réžia: Ken Loach


Scenár: Paul Laverty


Strih: Jonathan Morris


Kamera: Robbie Ryan

O filme

Robbie má okolo dvadsať, je bez práce a s priateľkou Leonie čaká syna. Za napadnutie podobného mladíka je odsúdený na verejné práce. Rodina jeho frajerky ho navyše tiež nemá veľmi v láske. V tejto situácii sa však Robbie vynájde. Východisko nájde tam, kde by ho najmenej čakal – v škótskej whisky. Keď si Robbie odpracúva trest, zoznámi sa s partiou podarených existencií na čele s Rhinom, kleptomankou Mo a očarujúco tupým Albertom. Vedúci tejto pracovnej skupiny, Harry, má vášeň pre whisky a keď všetkých zoberie na degustáciu ušľachtilého nápoja, Robbie v sebe objaví talent pre rozpoznávanie tých najjemnejších chutí. Keď sa ešte navyše dozvie, že sa chystá dražba náhodne objaveného súdka tej najlepšej whisky na svete, vycíti príležitosť ako zabezpečiť seba a svoju rodinu raz a navždy. Ken Loach nakrútil mimoriadne vydarenú komédiu v tej najlepšej britskej tradícii, no ostal pritom verný svojmu obľúbenému žánru sociálnej drámy. Výsledok je viac ako zaujímavý.

„Už bylo na čase. Publikum canneského festivalu se dočkalo první komedie, která mu skutečně přejela kartáčem po bránici. Po všech psychologických, intimistických dramatech a upjatých pózách na červeném koberci to působilo asi tak osvěžujícím dojmem, jako když se otevře okno směrem na moře v canneském tiskovém centru."

Michal Procházka, Aktuálně.cz

„Z whisky zrající v dřevěných sudech se každým rokem odpaří dvě procenta. Říká se tomu andělský podíl. Okolo vzácné značky oblíbeného ostrovního likéru se točí i novinka britského veterána Kena Loache."

Tomáš Stejskal, Aktuálně.cz

„Film Kena Loache je především bajkou o naději. Bajkou o to svůdnější, že se zrcadlově odráží v životě představitele hlavní role. Paul Brannigan se díky Andělskému podílu přenesl z nápravného centra a úřadu práce do Cannes i do náruče Scarlett Johanssonové."

Jindřiška Bláhová, Hospodářské noviny

KEN LOACH

Jeden z mála britských režisérov, ktorý od začiatku svojej kariéry odoláva lákadlám Hollywoodu a dáva prednosť sociálne ladeným výpovediam so svojráznym zmyslom pre humor. Po štúdiu práv v Oxforde (1957-1960) sa venoval divadelnej réžii a potom prešiel do televízie, kde nakrúcal dokumenty. V roku 1968 založil vlastnú produkčnú spoločnosť Kestrel Films, ktorá mu umožnila zachovať si nezávislosť. Jeho film Kes, ktorý získal Krištálový glóbus na MFF Karlove Vary v roku 1970 je dodnes považovaný za jeden z vrcholov britskej kinematografie. V snímkach, ktoré sa vyznačujú psychologickým realizmom triezvo a bez sentimentu zobrazuje život ľudí na okraji britskej spoločnosti. Často pracuje s nehercami.Hrajú

Paul Brannigan, John Henshaw, Gary Maitland, Jasmin Riggins, William Ruane, Roger Allam, Siobhan Reilly a ďalší.Ocenenia

  • Veľká cena poroty MFF Cannes 2012
  • Cena divákov MFF San Sebastian 2012