Banksy – Exit Through The Gift Shop

Exit Through the Gift Shop, USA, V. Británia, 2010, far., 86 min

Legendárny britský streetartista a graffiti writer Banksy, ktorý zatiaľ neodhalil svoju identitu, a to ani napriek nominácii…

premiéra SR: 9.02.2012

Banksy – Exit Through The Gift Shop

Exit Through the Gift Shop


USA, V. Británia, 2010, far., 86 min


Monopol: do 28.02.2018


Réžia: Banksy


Strih: Chis King, Tom Fulford


Kamera: Thierry Guetta


Hudba: Geoff Barrow, Roni Size

O filme

Legendárny britský streetartista a graffiti writer Banksy, ktorý zatiaľ neodhalil svoju identitu, a to ani napriek nominácii na Oscara, prináša do kín provokatívny mystifikačný dokument o street artovej scéne. Excentrický francúzsky majiteľ obchodu Tonny Guetta má stovky hodín záznamov graffiti akcií, no márne pátra po tajomnom Banksym. Rozhodne sa podľa jeho vzoru stať sám kultovým umelcom. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začne chrliť jeden artfeakt za druhým… Zábavný a vzrušujúci dokument o kulte pouličného umenia tento fenomén zároveň odhaľuje no aj relativizuje a ironicky zhadzuje sebastrednosť niektorých umelcov. Banksy potvrdil, že rovnako ako vo svojom pouličnom umení vlastne spochybňuje aj túto scénu a tvrdí, že sa stala snobskou záležitosťou.

“Banksy je asi jediný malíř graffiti se statusem celosvětové celebrity. Jeho první film měl původně natočit dnes také streetartový umělec Mr. Brainwash a měl být o Banksym, ale nakonec natočil Banksy dokument o něm. A byl za to nominován na Oscara.”

 
Hrajú

Rhys Infans (rozprávač), Banksy, Thierry Guetta, Space Invader, Jay Leno, Joshua Levine, Swoon, Zeus a ďalší.Ocenenia

Independent Spirit Awards – najlepší dokument / Nominácie: Oscar a Britské nezávislé filmové ceny

na stiahnutie: