Čo keby sme žili spoločne?

Et si on vivait tous ensemble? / All together, 2011, far., 96 min

Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne sú vyše štyridsať rokov nerozlučnými priateľmi. Keď im pamäť a srdce pomaly…

Obrázok k filmu Čo keby sme žili spoločne? (2011)

premiéra SR: 28.11.2013

Čo keby sme žili spoločne?

Et si on vivait tous ensemble? / All together


2011, far., 96 min


Monopol: do 31.03.2017


Réžia: Stéphane Robelin


Scenár: Stéphane Robelin


Strih: Patrick Wilfert


Kamera: Dominique Colin


Hudba: Jean-Philippe Verdin

O filme

Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne sú vyše štyridsať rokov nerozlučnými priateľmi. Keď im pamäť a srdce pomaly začínajú vypovedať službu a na obzore je prízrak domova dôchodcov, vzoprú sa a rozhodnú sa žiť spoločne. Napriek tomu, že občasné nezhody prebúdzajú staré spomienky, z bláznivého nápadu sa rodí krásne dobrodružstvo – spoločný život na staré kolená v komunite kamarátov. Čo na tom, že majú 75 rokov!

Napriek tomu, že film je vážny, nie je jeho zámerom, či hlavnou snahou byť drámou. Nejde v pravom zmysle slova ani o drámu, no ani o rýdzu komédiu. Humor je využitý ve všetkých situáciách, ale nie zámerne ako nadľahčujúci prvok, ale ako prirodzená súčasť života. Vďaka tomuto prístupu sa režisérovi podarilo dosiahnuť veľmi autentický a zároveň kozmopolitný dojem, ktorému napomáhajú skvelé herecké výkony hlavných predstaviteľov Jane Fonda, Géraldine Chaplin, Pierre Richard, Claude Rich, atď.

Režisér o filme: „Vždy som sníval o tom, že spojím herecké legendy a nakrútim s nimi film na tému: rodina a priateľstvo. Zvlášť ma zaujímala sociálna problematika a dopad staroby na človeka, čo nie je pre filmové plátno typická téma. Keď som začal písať scenár, často som si spomenul na svojich prastarých rodičov, a na to, keď som ako tínedžer sledoval ako stárnu a ako sa mení ich zdravotný stav. Pamätám si ako moji starí rodičia netušili, ako sa o svojich stárnucich rodičov postarať, protože na túto situáciu neboli vôbec pripravení. (…) Každý z pätice hercov v mojom filme je velmi odlišný a zároveň skromný. Spojiť tieto silné osobnosti dokopy nebola ľahká úloha, protože sa vlastne nikdy predtým nestretli. Ako mladého tvorcu ma potešilo, keď som videl aký majú k sebe vzájomný rešpekt. Jednoznačným ťahúňom bola však Jane Fonda, ktorá veľmi ovplyvnila silu celej skupiny.“

Foto / trailer / plagát (Prístupové heslo Vám na vyžiadanie pošleme e-mailom rebollo@asfk.sk )

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fondHrajú

Géraldine Chaplin, Jane Fonda, Claude Rich, Pierre Richard, Guy Bedos, Daniel Brühl