Hanba

Shame, 2011, far., 101 min

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Celosvetovo úspešná snímka Hlad Steva McQueena…

premiéra SR: 6.09.2012

Hanba

Shame


2011, far., 101 min


Réžia: Steve McQueen


Scenár: Abi Morgan, Steve McQueen


Strih: Joe Walker


Kamera: Sean Bobbitt


Hudba: Harry Escott

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Celosvetovo úspešná snímka Hlad Steva McQueena (2008) prostredníctvom extrémneho prípadu väzňa z IRA a jeho smrtiacej hladovky analyzuje vzťah individuálnej a spoločenskej slobody jednotlivca. Vo filme Hanba je hlavný hrdina Brandon v celkom inej situácii – je to úspešný a finančne zabezpečený mladý muž, ktorý žije v súčasnom New Yorku s absolútnymi možnosťami. Napriek vysokému sociálnemu statusu je Brandonova vnútorná spokojnosť a sloboda deformovaná do sexuálnej závislosti a spoločenskej a osobnej frustrácie. Hanba je mrazivou analýzou vyprázdnenosti súčasnej produktívnej generácie, v ktorej sa neschopnosť lásky, citu a komunikácie s ostatnými transformuje do patologickej závislosti na cyklicky sa opakujúcich sexuálnych aktivitách. Tento tematicky a vizuálne výnimočne naliehavý film je postavený na životnom výkone vychádzajúcej hviezdy Michaela Fassbendera (Hlad). Hanba je film unikátny svojou nekompromisnosťou, s ktorou ukazuje prázdnotu života hlavného hrdinu Brandona a súčasne prázdnotu životov súčasnej generácie tridsiatnikov. Explicitné sexuálne scény poukazujú na mechanickosť aktivít, ktoré nahradili hlbšie sociálne a citové vzťahy. Hanba má potenciál radikálnej generačnej výpovede.

„Město jako bludný kruh. Odcizenost bílých a stříbřitých interiérů, prosklených nedekorovaných kanceláří, chladně zařízených barů. Ráj bezobsažného luxusu, infikovaný nemocemi 21. století – závislostmi na práci, na penězích, internetu, neosobním sexu; místo, kde navázat skutečný lidský vztah a vyvolat v sobě přirozené emoce je úmorné a komplikovanější, než cokoli jiného. Takový pohled na současnou krizi modernity nabízí svým druhým filmem Stud osobitý filmař a oceňovaný tvůrce konceptuálních video-instalací Steve McQueen. (…) New York jako velkoměsto a západní civilizace jako odosobněná pustina svobody s vyprázdněnými hodnotami…" fantomfilm.cz

STEVE MCQUEEN Britský predstaviteľ videoartu, výtvarník (zastupujú ho dve prestížne galérie v Londýne a v New Yorku) a filmový režisér. Po niekoľkých krátkych filmoch a vidoprojektoch odišiel v roku 2006 odišiel do Iraku ako vojnový umelec a nakrútil film venovaný padlým britským vojakom Queen and Country. Na poli hraného filmu debutoval roku 2008 snímkou Hlad, ktorá zožala nadšené medzinárodné recenzie i festivalové ceny (Zlatá kamera MFF Cannes). V debute sa vracia do britskej histórie, k skutočným udalostiam väzenskej (IRA) hladovky z roku 1981, ktoré sa dvadsaťsedem rokov zametali pod koberec. Žije a pracuje v Amsterdame.
Hrajú

Michael Fassbender, Carey Mulliganová, James Badge Dale, Nicole Beharie, a ďalšíOcenenia

 • Volpiho pohár za najlepší mužský herecký výkon a Cena FIPRESCI MFF Benátky 2011
 • BAFTA
 • nominácia na Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon
 • British Independent Film Award
 • cena Evening Standard
 • cena floridských filmových kritikov a kritičiek
 • cena londýnskej filmovej kritiky v kategórii britský herec roka
 • cena losangeleských filmových kritikov a kritičiek
 • Spotlight Award amerického združenia kritikov National Board of Review
 • Online Film Critics Society Award
 • cena amerických kritikov Broadcast Film Critics Association Award
 • Satellite Award, atď.