KAPITÁL

Le Capital, 2012, far., 114 min

Politický triler Kapitál nás zavedie do najvyšších finančných kruhov v dobe svetovej finančnej krízy…

premiéra SR: 23.01.2014

KAPITÁL

Le Capital


2012, far., 114 min


Monopol: do 21.01.2020


Réžia: Costa-Gavras


Scenár: Costa-Gavras, Jean-Claude Grumberg, Karim Boukercha (předloha: Stephane Osmont)


Strih: Yannick Kergoat, Yorgos Lamprinos


Kamera: Eric Gautier


Hudba: Armand Amar

O filme

Politický triler Kapitál nás zavedie do najvyšších finančných kruhov v dobe svetovej finančnej krízy a prinesie odveký príbeh o vplyve moci a peňazí na človeka zrežírovaný francúzskym buričom Costa-Gavrasom. Film vznikol na námet rovnomennej knihy Stephana Osmonta. Kapitál rozpráva príbeh o nezastaviteľnom vzostupe Marca Tourneuila, poníženého sluhu Kapitálu, ktorý sa napokon stane jeho nespochybniteľným pánom – novým riaditeľom najväčšej európskej banky Phenix. Akú však musí človek zaplatiť cenu za takéto víťazstvo? Hlavnú úlohu zveril Costa-Gavras populárnemu francúzskemu komikovi, hercovi a režisérovi Gadovi Elmalehovi (Chouchou-miláčik Paríža, Odsun, Coco).

Režisér o filme: “Tento film sa týka nás všetkých. Každý deň sa prebúdzame s otázkou: ako môžeme potešiť trh? Finančný trh sa podobá pacientovi, ktorý potrebuje neustálu útechu a starostlivosť, aby mu bolo lepšie. Všetci sme rukojemníkmi tohto svetového neduhu. Pulz trhu bije v rytme márnivosti, chamtivosti a nadbytku. Fascinoval nás finančný svet, ktorý je svojim spôsobom ako matrioška, kde je každá ďalšia matrioška ešte väčšia a nepredvídateľnejšia ako tá predchádzajúca. Narazili sme na mladého francúzskeho tradera, ktorý stavil a prehral päť miliárd Eur; na stovky tisícov Američanov, ktorí stratili domov kvôli bankám a ich rizikovým hypotékam; na banky podvádzajúce sa navzájom a okrádajúce svojich zákazníkov; na niektoré mezinárodné banky, ktoré perú obrovské sumy peňazí pre mexické drogové kartely; na ďalšie, ktoré porušujú sankcie OSN a obchodujú s Iránom… Toľko matriošiek, ktoré ešte len čakajú na odhalenie”

Autor predlohy Stephan Osmont: “Napísal som Kapitál preto, aby som prenikol do mysle bankára (..).Postava, ktorú som vytvoril je moderné monštrum. Kapitál vyšiel v roku 2004, kedy ľudia ešte stále verili tomu, že bankový systém riadia ľudia. V roku 2008 sa ozvala finančná kríza a je evidentné, že si nikto z nás včas nevšimol, že vedúci bánk sa zbláznili a najvyššie posty ovládli „monštrá“, ktoré zneužívajú svoju pozíciu na úkor ľudí. Názov knihy zámerne odkazuje na legendárne dielo Karola Marxa.”Hrajú

Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Regnier, Celine Sallette, Liya Kebede a ďalší.Ocenenia

Nominácia na Zlatú mušľu a cena Solidarity Award MFF San Sebastian.