Kráľovská aféra

A Royal Affair / En Kongelig affære, 2012, far., 138 min

Kráľovská aféra je príbeh vášnivej a zakázanej lásky, ktorá ovplyvnila celý národ. Vzťah medzi Johanom Struenseeom,…

premiéra SR: 17.01.2013

Kráľovská aféra

A Royal Affair / En Kongelig affære


2012, far., 138 min


Monopol: do 31.03.2017


Réžia: Nikolaj Arcel


Scenár: Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel, Bodil Steensen-Leth


Strih: Kasper Leick


Kamera: Rasmus Videbæk


Hudba: Gabriel Yared

O filme

Kráľovská aféra je príbeh vášnivej a zakázanej lásky, ktorá ovplyvnila celý národ. Vzťah medzi Johanom Struenseeom, nemeckým lekárom pološialeného dánskeho kráľa Kristiána VII. a jeho manželkou, mladučkou kráľovnou Karolinou Matyldou Hannoverskou prepukla v 70. rokoch 18. storočia. Reálna historická udalosť čakala na svoju filmovú podobu a o jej zobrazenie sa veľmi dlho pokúšalo niekoľko tvorcov. Podarilo sa to napokon Nikolajovi Arcelovi, ktorý do hlavných úloh tejto fascinujúcej historickej drámy obsadil skvelého dánskeho herca Madsa Mikkelsena a Aliciu Vikander. Snímku produkovala dánska spoločnosť Zentropa (spoluzakladateľom je Lars von Trier), ktorá stojí za takými úspešnými filmami ako Melancholia, Bratia, Lepší svet, Antichrist a cca. 70 ďalších celovečerných filmov. Kráľovská aféra bola z 90% nakrúcaná v Čechách. Napriek tomu, že film s typickou seversky temnou atmosférou spracúva istú etapu dánskych dejín menej známu širšej európskej verejnosti, jej zápletka je taká univerzálna, že si získala celosvetový divácky ohlas.

Režisér o filme: „Príbeh filmu Kráľovská aféra je založený na jednej z najdramatickejších udalostí dánskych dejín. Vždy, keď som predstavoval film zahraničným investorom, cítil som, že nikto neverí, že se niečo také mohlo skutočne odohrať. Táto téma je v Dánsku súčasťou školských osnov, stala sa predlohou vyše pätnástich kníh (beletristických i faktografických) a bola stvárnená dokonca aj v podobe baletu a opery. Je mi cťou a považujem za veľké šťastie, že práve ja môžem tento príbeh konečne preniesť aj na filmové plátno."

„Absolutním vrcholem dramatu je jednoznačně celý příběh. Ten je výtečně napsaný a tak atraktivní, že strhne i ty, kteří historii moc nefandí. Ústřední milostný trojúhelník je těžce osudový a postavy tak hluboké, že je těžké si k nim nevytvořit nějaký vztah. Tvůrci si jsou navíc dobře vědomi toho, jak nadčasový děj vypráví, a proto na něj nenásilně nabalují skrytá poselství do dnešní doby, nad kterými stojí za to se zamyslet. Pak si vlastně uvědomíme, že za těch více než dvě stě let lidstvo zas tak dalekou cestu (po stránce názorů a myšlenek) neušlo a vše se cyklicky opakuje."

Filmserver, Vratislav Šálek

NIKOLAJ ARCEL

Nar. 1972 v Dánsku. V roku 2001 dokončil štúdium na Národnej filmovej škole a jeho absolventský film Vojcekova posledná symfónia získal hlavnú cenu na festivaloch v Mníchove a v Clermont-Ferrand. V Tel Avive získal Arcel cenu za režisérský objav. Je autorom scenára k mnohými cenami ovenčenému detskému filmu Klatretøsen (2002). Jeho celovečerný debut Kongekabale (2004) sa dostal na prvé miesto dánskeho rebríčka TOP 20 a videla ho 1/5 Dánov (v kine a v televízii). Film vyhral mnoho cien vrátane ceny za najlepší scenár (Arcel a Rasmus Heisterberg) na MFF Viareggio. Arcel a Heisterberg sa znovu stretli pri práci na scenároch k animovanému celovečernému filmu Cesta na Saturn (2008), k filmu švédskeho režiséra Nielsa Ardena Opleva Muži, ktorí nenávidia ženy (2009), a aj pri posledných dvoch Arcelových celovečerných filmoch Pravda o mužoch (2010) a Kráľovská aféra.Hrajú

Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander, Mikkel Følsgaard, Trine Dyrholm a ďalší.Ocenenia

  • Strieborný medveď MFF Berlinale 2012