Láska

Amour / Love, 2012, far., 125 min

Najnovší film žijúcej legendy svetového filmu, výnimočného rakúskeho tvorcu M. Hanekeho je jedným z divácky…

premiéra SR: 7.02.2013

Láska

Amour / Love


2012, far., 125 min


Monopol: do 31.05.2019


Réžia: Michael Haneke


Scenár: Michael Haneke


Strih: Nadine Muse, Monika Willi


Kamera: Darius Khondji

O filme

Najnovší film žijúcej legendy svetového filmu, výnimočného rakúskeho tvorcu M. Hanekeho je jedným z divácky najúspešnejších európskych filmov tohto roka. Elegantná, pozitívna snímka o láske na sklonku života je nakrútená vo francúzskom znení a vyniesla Hanekemu už druhú Zlatú palmu. (Prvú získal v roku 2009 za film Biela stuha). Tentokrát prichádza režisér s príbehom, kde sa hlavné postavy (tradične George a Anne) – kultivovaní osemdesiatnici, učitelia hudby – ocitajú v okamihu ťažkej skúšky. Anne dostane porážku a jej okolie sa musí zmieriť s jej premenou. Už nič nie je ako predtým ani pre ich dcéru Evu (Isabelle Huppert). Pre mimoriadne subtílny film s témou lásky, ktorú skúša nevyhnutné starnutie sa Hanekemu ešte podarilo získať slávneho J-L.Trintignanta, ktorý je sám už niekoľko rokov na dôchodku. Láska je pokladaná za Hanekeho najláskavejší film.

Ohlasy

„Haneke (70) sa pripojil k elitnej skupine viacnásobných víťazov a držiteľov prestížnej Zlatej palmy na najväčšom filmovom festivale na svete. Tú prvú získal za snímku Biela stuha z roku 2009 a ešte má aj Veľkú cenu poroty za Pianistku (2001). Budete trpieť, odkázala divákom Isabelle Huppertová, ktorá hrá v novinke Michaela Hanekeho. Film je aj veľkým návratom ďalšieho slávneho herca Jeana-Louisa Trintignanta. „Tridsaťroční režiséri nakrúcajú filmy o začínajúcej láske. Ja mám sedemdesiat, takže musím nakrúcať o jej konci," hovorí rakúsky režisér Michael Haneke."

Kristína Kúdelová, SME

„Hanekemu sa darí uchopiť látku po celý čas tak presvedčivo, že ani na okamih nepochybujeme o jej pravdivosti. Najmä v záverečných scénach sa Láska zbavuje ponurého, vecného základu a vedie nás do zvodnej ríše dvojzmyselnosti tým, že skúma predstavy jednej z postáv. Jedine Haneke dokáže ukončiť pomaly tlejúci film o smrti neobyčajným zábleskom nádeje."

Eric Kohn, Indiewire

MICHAEL HANEKE

Nar. v Mníchove. Obaja rodičia boli herci. V útlom detstve sa s rodinou presťahoval do Viedne, kde neskôr študoval filozofiu, psychológiu a drámu na Viedenskej univerzite. Po absolvovaní sa uchytil ako filmový kritik. Na začiatku 70. rokov sa dostal k práci pre nemeckú stanicu Südwestfunk, kde pracoval najskôr ako redaktor a dramaturg, a neskôr aj ako režisér televíznych inscenácií. Venoval sa tiež divadelnej réžii a pôsobí ako pedagóg na viedenskej filmovej akadémii. Hanekeho štýl sa vyznačuje pochmúrnou a znepokojivou atmosférou a jeho filmy často dokumentujú zlyhania a problémy súčasnej spoločnosti. V roku 2001 nakrútil film La Pianiste (Pianistka) s Isabelle Huppertovou v hlavnej úlohe. Scenár pre tento film napísal sám a dielo ho zaradilo medzi najväčších európskych filmárov súčasnosti. V roku 2009 získal Zlatú palmu na MFF Cannes za film Biela stuha (tiež Zlatý Glóbus). Haneke nakrútil filmy v nemčine, francúzštine a v angličtine. Láska ho zaradila medzi siedmich režisérov, ktorí si z naprestížnejšieho filmového festivalu v Cannes odniesli viac ako jednu Zlatú palmu.Hrajú

Jean-Louis Trintignant, Emannuelle Riva, Isabelle HuppertOcenenia

  • Zlatá palma MFF Cannes 2012