Máme pápeža!

Habemus Papam!, 2011, far., 104 min

Z balkóna Baziliky Svätého Petra zaznie slávnostné Habemus Papam! Státisícový dav veriacich netrpezlivo očakáva…

premiéra SR: 22.11.2012

Máme pápeža!

Habemus Papam!


2011, far., 104 min


Monopol: do 4.04.2017


Réžia: Nanni Moretti


Scenár: Nanni Moretti, Francesco Piccolo, Federica Pontremoli


Strih: Esmeralda Calabria


Kamera: Alessandro Pesci


Hudba: Alessandro Zanon

O filme

Z balkóna Baziliky Svätého Petra zaznie slávnostné Habemus Papam! Státisícový dav veriacich netrpezlivo očakáva nového pápeža. Ale balkón ostáva prázdny. Práve zvolený pápež sa odmieta ujať funkcie. Vatikán nájde v tejto situácii jediné možné riešenie. Povolá uznávaného psychiatra, aby vyriešil neobvyklé rozpoloženie pápeža. Snímka, ktorá v roku 2011 získala Zlatý Glóbus pre najlepší film je založená na slovnom humore a inteligentných dialógoch. Ponúka nevšedný náhľad do zákulisia voľby pápeža, ktorá sa odohráva v atraktívnych priestoroch suverénneho mestského štátu ukrytého za múrmi Ríma. Sviežu komédiu o pápežovi, ktorý neunesie ťažobu obrovskej zodpovednosti režíroval popredný taliansky herec a režisér Nanni Moretti, ktorý sa podieľal aj na scenári a stvárnil vo filme psychoanalytika. V hlavnej úlohe neistého a nedôverčivého pápeža exceluje Michel Piccoli a v postave tlačového hovorcu Vatikánu sa predstaví jedinečný poľský herec Jerzy Stuhr.

Režisér o filme: Snažil som sa obmedziť témy, ktoré publikum od filmu očakáva. Nikdy som nechcel, aby moje filmy opakovali to, čo už verejnosť aj tak vie.(…) Môj film je mojim pohľadom na môj Vatikán, na moju konklávu, na mojich kardinálov… Vo všetkých filmoch si uťahujem z ľavice a z celej našej generácie. Keď som mal 20, potom 30 a potom 40, uťahoval som si zo vzťahu medzi rodičmi a deťmi, zo sociálneho prostredia, zo školy i zo svetových filmov. Vo filme Drahý denníček si dokonca uťahujem z rakoviny, ktorú som sám pred 20 rokmi prekonal. Takže si myslím, že je fér, že sa teraz vysmievam napríklad aj z psychoanalýzy.

„Morettimu v jeho najnovšom filme nejde o cirkev. Pápež sa mu ako hrdina hodí do príbehu hlavne preto, že je to zrejme najväčšia pozemská autorita, ku ktorej s dôverou hľadia milióny ľudí po celom svete. Už názov filmu naznačuje že „máme" niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť, preniesť naň svoje problémy. Príbeh novo zvoleného pontifika Melvilla, ktorý sa z tej obrej zodpovednosti zrúti, nerozpráva o sile jedinca, ani o vôli prekonávať problémy, naopak, hovorí o osobných limitoch každého z nás." Petr Stránský, Cinema

NANNI MORETTI. Oceňovaný taliansky tvorca Nanni Moretti začal svoju režijnú kariéru v 70. rokoch minulého storočia. Upozornil na seba politickými snímkami, v ktorých sa prejavilo jeho ľavicové, avšak veľmi individualistické zameranie (Drahý denníček (1993). Preslávila ho intímna dráma Synova izba z roku 2001, za ktorú získal Zlatú palmu na MFF Cannes. Moretti je dnes nie len populárnym hercom a režisérom, ale tiež producentom. Založil produkčnú a distribučnú firmu Nuova Sacher.
Hrajú

Michel Piccoli, Jerzy Stuhr, Renato Scarpa, Franco Graziosi, Camillo Milli, Roberto Nobile, Nanni Moretti a ďalšíOcenenia

  • Zlatý glóbus v kategórii najlepší film 2011
  • Nominácia na Zlatú palmu MFF v Cannes 2011