Dnes je 17.December 2017, meniny má Kornélia, zajtra Sláva, Slávka

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Milan Čorba

Milan Čorba

Milan Čorba, Slovensko, 2014, far., 72 min

Premiéra SR:

30.04.2015

Monopol:

do 29.04.2019

Réžia:

Martin Šulík

Scenár:

Martin Šulík

Kamera:

Richard Krivda

Strih:

Marek Šulík

Hrajú:

Emília Vášáryová / Jaroslav Čorba / Milan Lasica / Martin Huba / Marián Labuda / Ján Kocman / Vladimír Strnisko / Dušan Trančík / Vido Horňák / Viliam Gruska / Dušan Hanák / Juraj Jakubisko / Jiří Menzel / Miloslav Luther a ďalší.

O filme

Milan Čorba je dokumentárny portrét významného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Patril ku povojnovej generácii tvorcov, ktorí položili základy modernej slovenskej kultúry, a ktorí sa snažili držať krok s dynamickým pohybom umeleckých hnutí v Európe.  Spolupracoval na filmoch, ktoré formovali podobu slovenskej televízie ( Tri gaštanové kone, Balada o siedmich obesených, Buddenbrookovci, Triptych o láske, Eugen Onegin, Pod kolesami osudu atď.), podieľal sa na dielach, ktoré určovali smerovanie slovenskej a českej kinematografie (Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Víťaz, Južná pošta, Tisícročná včela, Obsluhoval som anglického kráľa atď.), a výrazne ovplyvnil aj podobu slovenského a českého divadla (pôsobil v Divadle na Korze, na Novej scéne, v Slovenskom národnom divadle i Národnom divadle v Prahe.) Milan Čorba významne zasiahol aj do tvarovania umeleckého školstva - dlhé roky pôsobil ako pedagóg, dekan a rektor Vysokej školy múzických umení. Dokument sa snaží Milana Čorbu zachytiť v širokom kontexte spoločenského pohybu. Prelínajú sa v ňom autentické archívne zábery s ukážkami jeho diela a so spomienkami  priateľov, spolupracovníkov i blízkej rodiny.

Režisér

Martin Šulík

Martin Šulík je absolventom VŠMU v Bratislave (1986). Zaujal už školským filmom Staccato a stal sa jednou z najvýraznejších osobností slovenského hraného filmu 90. rokov. So scenáristom O. Šulajom, kameramanom M. Štrbom, hudobným skladateľom V. Godárom a výtvarníkom F. Liptákom spolupracoval na niekoľkých filmoch (Neha, Všetko, čo mám rád, Záhrada, Orbis Pictus...), ktoré získali celý rad domácich a zahraničných ocenení. Jeho Slnečný štát (2005) získal šesť slovenských národných filmových cien. V roku 2007 nakrútil dokument Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy (2007), v roku 2011 nakrútil medzinárodne úspešný hraný film Cigán, za ktorý si odniesol Slnko v sieti pre najlepšieho režiséra a za dokumentárny cyklus 25 zo šesťdesiatych alebo československá nová vlna si odniesol Slnko v sieti pre najlepší dokumentárny film za rok 2011. Je držiteľom Výročnej ceny ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu.

Filmové premíéry