Musíme si pohovoriť o Kevinovi

We Need to Talk About Kevin, 2011, far., 112 min

Eva sa kvôli svojmu synovi vzdá nádejnej kariéry, ale zanedlho po pôrode zistí, že v ich vzťahu niečo nie je…

premiéra SR: 18.10.2012

Musíme si pohovoriť o Kevinovi

We Need to Talk About Kevin


2011, far., 112 min


Réžia: Lynne Ramsay


Scenár: Lynne Ramsay, Rory Kinnear, podľa rovnomenného románu Lionel Shriver


Kamera: Seamus McGarvey


Hudba: Johnny Greenwood

O filme

Eva sa kvôli svojmu synovi vzdá nádejnej kariéry, ale zanedlho po pôrode zistí, že v ich vzťahu niečo nie je v poriadku. Kevin sa od ranného veku voči svojmu okoliu vymedzuje agresívne a nenávisť k matke kulminuje v puberte až do najväčšieho zločinu – vraždy. Eva ho neopúšťa ani vo väzení a aj tu pokračuje vzťah plný nepochopenia, sklamania, nenávisti… A lásky. Adaptácia známeho románu spisovateľky Lionel Shriver sa stala jednou z filmových udalostí roku 2011 práve aj pre brilantne odosobnenú vizuálnu stránku filmu a strhujúci výkon Tildy Swinton. Film žánrovo osciluje medzi tragickou rodinnou drámou a thrillerom a práve jeho brutálne a nekompromisné vyznenie je v dobe dnešných uhladených filmových produkcií výnimočným počinom. Režisérka Lynne Ramsay sa špecializuje na závažné psychologické drámy a je pokladaná za jeden z najväčších britských talentov súčasnosti.

„Kdo je tedy Kevin? Je opravdu takovou bezcitnou bestií, kterou se stal souhrou mnoha vlivů? (…) Nevíme, protože film Lynne Ramsay není ani o Kevinovi, ani o školním masakru (…), ale je o ženě, která si to vše dává za vinu. Přibližuje nám její osobní vnímání celé tragédie. (…) Excesivní styl Ramsay, plný rozpínavé červené, disonantních zvukových ploch (Jonny Greenwood z Radiohead) a odkazů na hollywoodské horory z tohoto dramaturgického zapadá do současné vlny britských filmů, v níž nová generace režisérů (McQueen, Arnold, Barnard) opouští zaběhnuté postupy sociálního realismu (Loach, Leigh) a vydává se směrem ke svobodnější práci s obrazem." Jan Křipač, fantomfilm.cz

Škótka LYNNE RAMSAY je režisérka a scenáristka, absolvovala školu National Film and Television School. Inšpiráciu pre filmy čerpá vo fotografovaní a aj vo svojich filmoch sa spolieha na jedinečnosť okamihu, na silný príbeh. Za prvé dva (krátkometrážne) filmy z roku 1996 Kill the Day a Small Deaths získala ceny poroty na festivale v Cannes a pozornosť zaujala svojim realistickým a vizuálnym štýlom. Prvý celovečerný debut Ratcatcher získal cenu British Independent Film Award a ďalšie festivalové ocenenia. Jej dráma Morvern Callar je adaptáciou románu Alana Warnera o dievčati, ktoré sa zvláštnym spôsobom snaží vyrovnať so samovraždou priateľa. Ku všetkým filmom, ktoré Lynne Ramsay režírovala si napísala aj scenáre. V roku 2007 ju denník The Guardian v článku 40 najlepších svetových režisérov umiestnil na 12 miesto.




Hrajú

Tilda Swinton, Ezra Miller, John C. Reilly atď.



Ocenenia

  • Európska filmová cena 2011–Tilda Swinton (najlepšia herečka)
  • British Independent Film Award 2011- najlepšia réžia
  • MFF Londýn 2011 – najlepší film
  • Nominácia na Zlatý glóbus 2011