Muži revolúcie

Muži revolúcie, Slovensko, 2012, far., 65 min

Najnovšia dokumentárna snímka výnimočného zjavu slovenskej dokumentaristiky Zuzany Piussi je mozaikou subjektívnych…

Obrázok k filmu Muži revolúcie (2012)

premiéra SR: 19.01.2012

Muži revolúcie

Muži revolúcie


Slovensko, 2012, far., 65 min


Monopol: do 18.01.2017


Réžia: Zuzana Piussi


Scenár: Zuzana Piuss


Strih: Zuzana Piussi

O filme

Najnovšia dokumentárna snímka výnimočného zjavu slovenskej dokumentaristiky Zuzany Piussi je mozaikou subjektívnych pohľadov bývalých revolucionárov – priamych účastníkov a protagnistov Nežnej revolúcie. V snímke sa Piussi rozhodla pátrať v pamätiach mužov, ktorí zohrali významnú úlohu v nových dejinách našej krajiny a prostredníctvom ich osobného pohľadu na udalosti pred, počas a po roku 1989, až po prvé voľby v roku 1990 prináša neštandardný obraz revolučných zmien ako boli vnímané vtedy a dnes. Po dvadsiatich dvoch rokoch sa Piusii pokúsila zozbierať čo najširšie spektrum výpovedí a demýtizovať udalosti z novembra 1989.

Zuzana Piussi o Mužoch Revolúcie: „To, ako dnes žijeme, rozloženie moci a bohatstva, stav politiky, kultúry a morálky, súvisí s tým, čo sa udialo v prvých mesiacoch po „Zamatovej revolúcii“. Lenže názory na to, čo sa vlastne stalo, sa rôznia. Ľudia, ktorí viedli revolúciu, sami hľadajú skutočný zmysel udalostí. Každý z revolucionárov vidí v chaose udalostí celkom iný príbeh. Keď mám povedať, prečo som sa rozhodla urobiť takýto film, tak je to moja fascinácia pamäťou. Všetci zažili jedno a každý si pamätá niečo iné. Divákovi ponúkam toto svoje pátranie v pamätiach, ktoré ma tak nadchlo.”

ZUZANA PIUSSI

sa narodila 21.10.1971 v Bratislave. Od roku 1992 spolupracuje s divadlom Stoka. Je autorkou scény a kostýmov viacerých predstavení. V roku 2000 založila s Ľubom Burgrom združenie Pre súčastnú operu – divadlo SkRAT kde vytvára kostýmy, scénu a je spoluautorkou scenárov k hrám. V opere John King je autorkou libreta, kostýmov a scény. Vyštudovala réžiu na katedre hranej a dokumentárnej tvorby FTF VŠMU (2001-2005), kde realizovala dokumentárne filmy Disk-Žatva a Výmet (ocenený hlavnou cenou na MF v Bejrute 2003, uvedený na MF Glasgow, Febiofest atď.) Za film Výmet získala prémiu SFZ, ÚSTT a LF v kategórii študentská tvorba „za odvážne spracovanie tabuizovanej témy”, ktorá bola udelená na 12. MFF Art Film Trenčianske Teplice 2004).
Filmogafia: Bezbožná krajina (2004) / Anjeli plačú (2005) – Cena divákov MFDF Jihlava / Stoka- Epilóg (2007) / Myslím, tedy Slam (2009, pre ČTV) / Koliba (2009) / Babička (2009) / Hrdina našich čias (2009) / Kuracia láska (2011) / Nemoc tretej moci (2011)Hrajú

Fedor Gál, Ján Budaj, František Mikloško, Milan Kňažko, Gabriel Levický, Ján Čarnogurský, Vladimír Mečiar, Ivan Mačura, Ľubomír Feldek, Miroslav Cipár, Miloš Žiak, Milan Žitný, Martia Šimečka a ďalší