Nech vojde ten pravý

Låt den rätte komma in, 2008, far., 114 min

Príbeh vychádza z románu Johna Ajvide Lindqvista, švédskeho bestselleru prekladaného do mnohých ďalších jazykov.…

Obrázok k filmu Nech vojde ten pravý (2008)

premiéra SR: 3.06.2010

Nech vojde ten pravý

Låt den rätte komma in


2008, far., 114 min


Monopol: do 28.01.2017


Réžia: Tomas Alfredson


Scenár: John Ajvide Lindqvist


Strih: Dino Jonsäter, Tomas Alfredson


Kamera: Hoyte van Hoytema


Hudba: Johan Söderqvist

O filme

Príbeh vychádza z románu Johna Ajvide Lindqvista, švédskeho bestselleru prekladaného do mnohých ďalších jazykov. Názov filmu je parafráza jednej z populárnych pesničiek, zároveň však upozorňuje na to, že upír môže vkročiť do vášho bytu, až keď ho vyslovene pozvete. Potom však… Temný, hrozivý a strašidelný horor má vynikajúcu atmosféru, inteligentne sofistikovanú a zároveň presvedčivú zápletku, a dokonca obsahuje aj metaforickú výpoveď o osude a priateľstve. Výrazne prekračuje hranice žánru a stáva sa dielom, ktoré má predpoklad na veľký úspech nielen vo švédskej distribúcii.
Napínavý dej sa odohráva na zimnom štokholmskom sídlisku začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia. Oskar Eriksson je úplne normálny, sympatický dvanásťročný chlapec. Len trochu osamelý, nerozumie si s novými spolužiakmi a z nudy začne zbierať novinové výstrižky o sériových vraždách a podobných prípadoch. A práve vtedy spoznáva Eli, svoju novú mladú susedku. Tiež veľmi osamelú. Začína sa podivuhodné priateľstvo, už od začiatku plné hrozivého tajomstva, ktoré Oskar postupne odhaľuje až k prekvapujúcej pointe. Film mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam 2008.

Katalóg MFF BratislavaHrajú

Kåre Hedebrant (Oskar), Lina Leandersson (Eli), Per Ragnar (Håkan), Henrik Dahl (Erik), Karin Bergquist (Yvonne), Peter Carlberg (Lacke), Ika Nord (Virginia), Mikael Rahm (Jocke) a ďalší