NYMFOMANKA – režisérska verzia II.

Nymph()maniac Director´s Cut, 2013, far., 180 min

Začiatkom roka uviedla ASFK do kín dve časti skrátenej verzie dlho očakávaného filmu jednej z najväčších súčasných…

Obrázok k filmu NYMFOMANKA - režisérska verzia II. (2013)

premiéra SR: 31.10.2014

NYMFOMANKA – režisérska verzia II.

Nymph()maniac Director´s Cut


2013, far., 180 min


Monopol: do 15.09.2023


Réžia: Lars von Trier


Scenár: Lars von Trier


Strih: Molly Malene Stensgaard


Kamera: Manuel Alberto Claro

O filme

Začiatkom roka uviedla ASFK do kín dve časti skrátenej verzie dlho očakávaného filmu jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností – enfant terrible svetového filmu Larsa von Triera. Po ôsmich mesiacoch a svetových premiérach (časť I bola uvedená na MFF Berlinale a časť II. na MFF Benátky) prinášame režisérsku verziu filmu. Na plátna kín sa dostane „plná“ o hodinu a pol dlhšia verzia oboch častí v podobe, v akej ju si ju želal uviesť samotný režisér. Režisérsky strih má oproti krátenej (nie však cenzurovanej) štvorhodinovej verzii o hodinu a pol dlhšiu minutáž. Je podstatne odvážnejší poňatím sexuálnych scén, čo avizuje už i trailer k tejto verzii. Obsahuje však aj celé epizódy a dialógy, ktoré sa do kratšej verzie nedostali. Vďaka novému materiálu je príbeh aj psychológia postáv ešte o niečo prepracovanejšia a zrozumiteľnejšia. Odvážny, no poetický príbeh jednej ženy, sledujúc ju od detstva až do stredného veku je komplexným dielom, ktoré životný príbeh nymfomanky Joe, i ľudskú sexualitu ako takú, vyobrazuje z mnohých strán. Okrem Trierovej hereckej múzy Charlotte Gainsbourg sa vo filme objavujú ďalšie špičkové herecké osobnosti ako Stellan Skarsgard, Shia LaBeouf, Willem Dafoe, Jamie Bell, Udo Kier a Uma Thurman.

Kto čaká zvyčajnú von Trierovu továreň na depresie, žasne, pretože popis života posadnutého sexom sa drží v úsmevnom odstupe. Dokonca často hraničí s komédiou vyšperkovanou skvelými hereckými výkonmi, či už je to Uma Thurman, ktorá žiari v brilantnej vydieračskej scéne zavrhnutej manželky alebo to, ako cestu hlavnej hrdinky opakovane kríži Shia LaBeouf v postave jediného muža, pre ktorého dievčina zrádza svoje ťaženie proti láske.“ Mirka Spáčilová, iDnes.czHrajú

Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf,  Christian Slater, Uma Thurman, Jamie Bell, Willem Dafoe, Udo Kier, Jean-Marc Barr a ďalší.