Pieta

Pieta / Pieta, 2012, far., 104 min

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

V živote chladnokrvného úžerníka sa objaví…

premiéra SR: 5.09.2013

Pieta

Pieta / Pieta


2012, far., 104 min


Réžia: Kim Ki-duk


Scenár: Kim Ki-duk


Strih: Kim Ki-duk


Kamera: Jo Young-Jik


Hudba: Park In-young

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

V živote chladnokrvného úžerníka sa objaví žena, ktorá tvrdí, že je jeho stratená matka. Niečo sa v mužovom živote zásadne zmení – zo zvláštneho stretnutia klíči vzťah, ktorý sa pohybuje medzi empatiou a vzájomným krutým zraňovaním; napriek tomu smeruje k harmónii. Tvorca filmov Samaritánka, Golfová palica, Jar, leto, jeseň, zima…a jar, Dych, Arirang, atď. sa preslávil sugestívnym štýlom nezriedka zobrazujúcim ľudskú brutalitu. Po minuloročnom žalospeve Arirang prichádza Kim Ki Duk s drsnou, symbolickou drámou, ktorá v Benátkach vzbudila mnohé protichodné reakcie. Pieta rozpráva príbeh nemilosrdného zabijaka, vymáhača dlhov, ktorý každého, kto nemôže zaplatiť, donúti, aby sa sám zmrzačil.

Kim Ki-duk sa po niekoľkoročnom úniku z civilizácie vracia už v poradí s osemnástym celovečerným filmom a opäť sa mu podarilo preniesť na plátno neľútostne úprimný a uhrančivo poetický pohľad na podstatu ľudských vzťahov. Zároveň prichádza s nelichotivou metaforou kapitalizmu – šokujúcim spôsobom zobrazuje krutosť sveta peňazí, všadeprítomné zlo, odpudivé sexuálne scény. Prináša však aj novoobjavenú schopnosť ľútosti, či znovu nájdené city.

Režisér o filme: „Peniaze v kapitalistickej spoločnosti človeka nevyhnutne pokúšajú a ľudia dnes žijú v zajatí myľnej predstavy, že peniaze všetko vyriešia. Peniaze však spôsobujú väčšinu problémov, ktoré dnes máme. V tomto filme sa nečakane stretávajú dvaja ľudia, ktorí dávajú a prijímajú bolesť kvôli peniazom a stáva sa z nich rodina. A práve toto spojenie nám ukazuje, že všetko to, čo sa v našej dobe deje, páchame všetci spoločne. Peniaze so sebou budú stále prinášať smutné témy, dokiaľ ľudia tejto éry nevymrú. Nakoniec pre seba budeme navzájom znamenať len peniaze a budeme se vzájomne odierať aj o asfalt. Preto znovu volám do neba s malou vierou: "Bože, zmiluj sa nad nami…"Hrajú

Jo Min-soo, Kang Eunjin, Kim Jae-rok, Lee Jeong-jin a ďalší.Ocenenia

MFF Benátky 2012 – Zlatý lev pre najlepší film.