Dnes je 13.December 2017, meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava

Katalóg filmov

Katalóg filmov
PLECHOVÝ BUBIENOK - režisérsky zostrih

PLECHOVÝ BUBIENOK - režisérsky zostrih

Die Blechtrommel, Francúzsko / Nemecko, 1979, far., 164 min

Premiéra SR:

19.10.2017

Monopol:

áno

Réžia:

Volker Schlöndorff

Scenár:

Jean-Claude Carrière, Volker Schlöndorff, Franz Seitz

Kamera:

Igor Luther

Strih:

Suzanne Baron

Námet:

podľa románu Güntera Grassa

Hrajú:

David Bennent
Mario Adorf
Angela Winkler
Katharina Thalbach
Daniel Olbrychski
Tina Engel a ďalší.

O filme

Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje.

Režisér

Volker Schlöndorff (1939)

Študoval politické vedy na Sorbonne a filmovú réžiu na parížskej filmovej škole I.D.H.E.C. Asistoval Louisovi Malleovi (Súkromný život, Bludička, Viva Maria!), Alainovi Resnaisovi (Vlani v Marienbade) a Jean-Pierre Melvilleovi. V roku 1965 sa vrátil do Nemecka, kde nakrútil svoj prvý celovečerný film Mladý Törless (Cena FIPRESCI v Cannes). Zaradil sa ním spoločne s Wendersom, Fassbinderom, Klugem a Herzogom medzi popredných tvorcov novej generácie. Jeho film Plechový bubienok získal Zlatú palmu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší cudzojazyčný film. U nás sme videli jeho filmy Michael Kohlhaas, Swannova láska, Služobníčkin príbeh, Smrť obchodného cestujúceho, Homo Faber, či epizódu Osvietenie v Ďalších desať minút II. V roku 2002 sa stal rytierom Čestnej légie a získal cenu Kristián zahraničnému tvorcovi za prínos českému publiku.

Ocenenia

1979: MFF Cannes – Zlatá palma ex aequo s filmom Apokalypsa (Apocalypse Now, r. Francis Coppola, 1979); 1980: Oscar – najlepší cudzojazyčný film

Filmové premíéry