S milenkou mojej matky

S milenkou mojej matky, 2000, far., 89 min

Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného…

Obrázok k filmu S milenkou mojej matky (2000)

S milenkou mojej matky

S milenkou mojej matky


2000, far., 89 min


Monopol: do 30.11.2004


Réžia: Baltasar Kormákur


Scenár: Baltasar Kormákur


Strih: Skule Eriksen, Sigvaldi Kárason


Kamera: Peter Steuger


Hudba: Damon Albarn, Einar Örn Benediktsson. Rôzne piesne

O filme

Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného režiséra a filmového herca Baltasara Kormákura, sa odohráva v priam vidiecky pokojnej štvrti Reykjavíku, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť "typicky" islandskej depresívnej atmosféry rozprávania, obohatenej prvkami mrazivého čierneho humoru. Tragikomickým hrdinom filmu je dvadsaťosemročný Hlynur, povaľač, ktorému sociálna podpora bohato stačí na to, aby sa cez týždeň potĺkal a cez víkend si s kamarátmi užíval v rockovom klube v centre. Pohodlný život inteligentného, ale lenivého mladíka, ktorý netúži viazať sa, však končí v okamihu, keď si jeho rozvedená matka pozve na Vianoce svoju učiteľku z krúžku flamenca, Španielku Lolu – a šokovaný Hlynur zistí, že cudzinka je matkinou milenkou… Lola, ktorá poprehadzuje tradičné sexuálne úlohy, sa stáva hýbateľom pochybne pokojného života hrdinov. Zmeniť sa musí i Hlynur, ktorý vyrastal bez otca, vzdal sa mužskej úlohy a dlho odmietal prijať zodpovednosť dospelého človeka. Režisér však sympatizuje skôr so sebavedomými a samostatnými ženami než slabošskými mužmi. Napriek vypätej dramatickosti daných situácií (incest, drogy…) i cynickému komentáru hrdinu, sprevádzajúcemu rozprávanie, sám autor sa s prirodzenou ľahkosťou vzdáva jednoznačných odsúdení.



Hrajú

Hilmir Snaer Gudnason (Hlynur), Victoria Abril (Lola Milagros), Hanna Maria Karlsdóttir (Berglind), Baltasar Kormákur (Thröstur), Ólafur Darri Ólafsson (Marri), Thrurdur Vihjálmsdóttir (Hofi)



Ocenenia

  • ena poroty mladých – MFF Locarno 2000
  • Cena FIPRESCI – MFF Soluň 2000
  • Cena ekumenickej poroty – Lübec Nordic Film Days
  • Cena za objav roku (ex aequo) – MFF Toronto 2000
  • Nominácia na Európsky objav roku (Baltasar Kormákur) – Európske filmové ceny 2000
  • Cena Edda za scenár a nominácie na cenu Edda pre herca roku (Hilmir Snaer Gudnason), herečku roku (Victoria Abril, Hanna Maria Karlsdóttir), režiséra roku (Baltasar Kormákur) a film roku – Ceny Islandskej filmovej a televíznej akadémie (IKSA) 2000
  • Veľká zlatá aréna – filmový festival Pula 2001