Svetlá v súmraku

Laitakaupungin valot, 2006, far., 80 min

Svetlá v súmraku majstra réžie Aki Kaurismäkiho sa vyznačujú jeho typickým štýlom: sociálna téma, suchý humor,…

premiéra SR: 29.03.2012

Svetlá v súmraku

Laitakaupungin valot


2006, far., 80 min


Monopol: do 31.05.2018


Réžia: Aki Kaurismäki


Scenár: Aki Kaurismäki


Strih: Aki Kaurismäki


Kamera: Timo Salminen


Hudba: rôzne skladby a piesne

O filme

Svetlá v súmraku majstra réžie Aki Kaurismäkiho sa vyznačujú jeho typickým štýlom: sociálna téma, suchý humor, reálne prostredia, štylizované herectvo a dialógy, jednoduchý strih, ako kapitoly uzatvorené sekvencie, oddramatizované rozprávanie… Pre Kaurismäkiho, ako sám tvrdí, je dostatočne dramatické, keď musí postava prejsť zľava doprava. Vo Svetlách v súmraku rozpráva príbeh osamelého nočného strážnika bezpečnostnej agentúry v Helsinkách. Ten si žije svoj tichý, nenápadný a nudný súkromný život, ktorý neosviežuje ani rutinná práca, kde ho navyše rôznym spôsobom ponižujú. Ale náš hrdina je skromný a čestný človek, presvedčený o tom, že osud je už raz taký a nedá sa zmeniť. Jeho každodennosť však odrazu naruší krásna chladná blondína Mirja, do ktorej sa zamiluje. Lenže Mirja ho vtiahne do sveta zločinu, z ktorého niet úniku. Tento film podľa režiséra uzatvára jeho trilógiu o životných stroskotancoch – Mraky odtiahli rozprávali o nezamestnanosti, Muž bez minulosti o bezdomovectve a Svetlá v súmraku sú o osamelosti.

Bibliografia: Filmový přehled 1/2007

"Světla v soumraku jsou zdánlivě chladným, bezcitným a nemilosrdným filmem. Kaurismäkiho hrdinové toho nikdy moc nenamluvili. Jejich komunikace se omezuje na holé věty a podobně strohým, neosobním dojmem působí kamera Tima Salminena, zachycující sice barevné, ale přesto bezútěšné prostředí bytů či „pohostinských" podniků. Kaurismäkimu se podařilo minimálními prostředky vytvořit film, z něhož mrazí a jenž nechává v divákovi hořký pocit, že nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř. I tak se však vždycky dá vykřesat naděje…"

-kat-: Světla v soumraku – Filmový přehled 1/2007

„Príbeh je zobrazený v štýle film noir. Využíva zvláštnu poetickú hru svetla a tmy, dej sa odohráva zväčša v exteriéroch a reálnych prostrediach, dialógy sú minimalizované, postavy vláčené osudom hore-dolu. A žiadny happyend. Protirečivá dvojznačnosť motívov a situácií vytvárajú pocit neistoty a napätia. Zároveň je tu citeľná inšpirácia „nemým" filmom, jeho čiernobielou krásou.
Kaurismäki však na rozdiel od pravidiel film noir mení koncepciu protagonistu. Nie je to síce citlivý, ale zato hrdý a suverénny hrdina, ktorý porušuje zákon v mene spravodlivosti a cti a dokáže vrátiť každý úder, ako to robievali postavy hrané Humphrey Bogartom. V prípade Svetiel v súmraku je hlavná postava príliš slušná na to, aby sa dokázala brániť svetu, ktorý ju obklopuje."

Ciel, Martin: Smutné svetlá v súmraku – Film.sk 9/2007- Zvláštne vydanie Projekt 100 – 2007Hrajú

Janne Hyytiäinen (Koistinen), Maria Järvenhelmi (Mirja), Maria Heiskanen (Aila), Ilkka Koivula (Lindholm), Jari Elsilä, Vesa Häkli, Jouni Kosenius (bodyguardi), Joona Tapola (chlapec), Kati Outinen (pokladníčka v samoobsluhe), Matti Onnismaa (vedúcí zmeny), Sulevi Peltola (kontrolór) a ďalší