Tri

Drei, 2010, far., 119 min

Novinárka Hanna a architekt Simon tvoria úspešný pár žijúci v Berlíne v harmonickom zväzku, ktorý trvá už…

Obrázok k filmu Tri (2010)

premiéra SR: 3.11.2011

Tri

Drei


2010, far., 119 min


Monopol: do 29.11.2017


Réžia: Tom Tykwer


Scenár: Tom Tykwer


Strih: Mathilde Bonnefoy


Kamera: Frank Griebe


Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek, Gabriel Isaac Mounsey, Tom Tykwer

O filme

Novinárka Hanna a architekt Simon tvoria úspešný pár žijúci v Berlíne v harmonickom zväzku, ktorý trvá už dvadsať rokov. Rôzne aférky, plánovanie dieťaťa a svadby, každodenné starosti i radosti mileneckého páru, to všetko majú za sebou. Až do okamihu, kedy do ich života vstúpi atraktívny Adam. Problém je v tom, že Hanna ani Simon o svojich vzájomných citoch k Adamovi netušia.

Ľúbostný príbeh, v ktorom nechýba zmysel pre humor, nečakané zvraty a prekvapenia, je nakrútený s dynamikou a s citom pre výtvarnú stránku. Každá časť príbehu zapadá do dokonalej mozaiky, v ktorej sa osudy troch hlavných hrdinov spoja. Tom Tykwer aj vo svojom poslednom filme rieši svoju obľúbenú tému lásky, medziľudských vzťahov a dotýka sa nadčasových otázok života a smrti.

Snímka poukazuje k tancu, divadlu, sochárstvu a pohráva sa aj s filmovými citáciami (napr. zo slávneho filmu Zázrak v Miláne (1951, r. Vittorio De Sica).

Tom Tykwer (1965, Wuppertal) nakrútil prvý film na Super 8 už ako jedenásťročný. V roku 1993 režíroval svoj dlhometrážny debut Smrtiaca Maria (Die Tödliche Maria). Jeho druhý film Zimní spáči (Winterschläfer, 1997) bol síce dobre prijatý, ale až jeho tretia snímka, Lola beží o život (Run Lola Run, 1998), sa stala hitom a urobila z Tykwera hviezdu nového nemeckého kina. Nasledovali filmy Princezná a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin, 2000), Nebo (Heaven, 2002), Parfum: Príbeh vraha (Perfume: The Story of a Murderer, 2006) a International (The International, 2009).Hrajú

Sophie Rois (Hanna), Sebastian Schipper (Simon), Devid Striesow (Adam), Annedore Kleist (Lotte), Angela Winkler (Hildegard), Alexander Hörbe (Dirk) a ďalšíOcenenia

  • v roku 2011 získal dve národné nemecké filmové ceny za réžiu a strih