Dnes je 17.December 2017, meniny má Kornélia, zajtra Sláva, Slávka

Katalóg filmov

Katalóg filmov
VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD

VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD

Vlk z Královských Vinohrad, Česko / Francúzsko / Slovensko, 2016, far., 68 min

Premiéra SR:

20.04.2017

Monopol:

áno

Réžia:

Jan Němec

Scenár:

Jan Němec

Kamera:

Jiří Maxa

Strih:

Josef Krajbich

Námet:

Jan Němec

Kostýmy:

Tereza Kučerová

Zvuk:

Dominik Dolejší

Hrajú:

Jiří Mádl, Karel Roden, Martin Pechlát, Tatiana Pauhofová, Gabriela Míčová,  Markéta Janoušková, Jiří Menzel, Jiří Bartoška a ďalší.

O filme

Rozviate a úprimné rozprávanie o svojom živote prináša jedna z najoriginálnejších postáv českého filmu a legendárneho tvorcu českej novej vlny - režisér Jan Němec. Posledný film tohto režiséra vychádza voľne z autorovej poviedkovej knihy Nepodávej ruku číšníkovi.  Ústredným bodom rozprávania sú udalosti roku 1968 a cesta  Johna Jana alias Jana Němca na festival v Cannes, kde mali traja zástupcovia českej novej vlny šancu získať Zlatú palmu. Ľavicoví francúzski filmári na čele s Jean-Lucom Godardom ale pod vplyvom revolučných študentských búrok festivalovú súťaž predčasne ukončili. Osudovú ranu potom Němcovej sľubnej medzinárodnej kariére zasadil príjazd ruských tankov do Prahy v roku 1968; nasledovala komplikovaná cesta do exilu a slávny porevolučný návrat.

Režisér

Jan Němec (1936 - 2016)

Český filmový režisér, filmový producent a pedagóg FAMU patril k popredným predstaviteľom československej novej vlny. V roku 1966 ho postihol zákaz točiť filmy na Barrandove. V televízii nakrútil piesňové recitály Marty Kubišovej a Karla Gotta. Definitívny zákaz tvorby prišiel po invázii armád Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 a zakázaný bol aj druhý recitál Kubišovej. Vo svete bol naopak oceňovaný pre svoj dokument o jari a lete 1968 a invázii armád Varšavskej zmluvy. V roku 1974 nútene odišiel do exilu. Žil a tvoril predovšetkým v Západnom Nemecku, v USA, vo Veľkej Británii a vo Švédsku. V decembri 1989 sa vrátil domov a k filmovej tvorbe. Veľkú časť z nej produkoval vo vlastnej spoločnosti Jan Němec - Film, založenú v roku 1993 spoločne so svojou neskoršou manželkou Ivou Ruszelákovou. V roku 1969 bol anglickým časopisom Films and Filming ocenený ako jeden z piatich najlepších svetových režiséra roka za film O slavnosti a hostech, v roku 1989 bol nominovaný na cenu EMMY za film Czesław Milosz: The Poet Remembers (1988). V roku 2002 získal medailu za zásluhy II. stupne v oblasti kultúry (udelenou prezidentom republiky Václavom Havlom). V roku 2005 získal Českého leva za dlhoročný umelecký prínos českému filmu a v roku 2006 Krištáľový glóbus MFF Karlove Vary za dlhoročný umelecký prínos svetovej kinematografii. V roku 2016 získal Cenu Ministerstva kultúry ČR za prínos v oblasti kinematografie a audiovízie. Dokončenia filmu Vlk z Královských Vinohrad sa bohužiaľ nedožil. Dokončovacích prac sa ujal pomocný režisér Tomáš Klein spolu s dramaturgom a kreatívnym producentom Jakubom Felcmanom a strihačom Josefom Krajbichom, s ktorým Němec pracoval na hrubom strihu. Kameramanom snímky bol Němcov dlhoročný spolupracovník Jiří Maxa. Dokončenie filmu prebiehalo za pomoci Němcovej manželky - Ivy Ruszelákovej. 

Filmové premíéry