Vtedy na západe

C’era una volta il West / Once Up on a Time in the West, 1968, far., 166 min

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Podľa mnohých filmových kritikov je Vtedy…

premiéra SR: 19.09.2013

Vtedy na západe

C’era una volta il West / Once Up on a Time in the West


1968, far., 166 min


Réžia: Sergio Leone


Scenár: Sergio Leone, Sergio Donati na námet Daria Argenta, Bernarda Bertolucciho a Sergia Leoneho


Strih: Nino Baragli


Kamera: Tonino Delli Colli


Hudba: Ennio Morricone

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Podľa mnohých filmových kritikov je Vtedy na západe najlepším westernom všetkých čias a tiež jedným z najlepších filmov v dejinách svetovej kinematografie. Pre všetkých milovníkov príbehov z divokého západu je učebnicovým príkladom toho, ako správne nakrútiť skvelý príbeh, ktorý je pre divákov fascinujúci aj mnoho rokov po premiére. Ide o dnes už kultový a v povedomí širokej verejenosti azda najznámejší western. Prináša príbeh mlčanlivého muža zvaného Harmonika, ktorý prichádza do malého mestečka Flagstone na Juhozápade USA a hľadá muža menom Frank. Prečo, to nevieme. Jeho trpezlivá cesta za pomstou sa začne preplietať s príbehom mladej ženy, Jill, ktorá sa vymanila zo života v neworleanském bordeli, vydala sa za farmára Bretta McBaina a prichádza za ním na farmu Sweetwater. Po slede drsných udalostí sa stáva majiteľkou pôdy, ktorá je zdanlivo bezcenná. Len na prvý pohľad. Je to jediné miesto so zdrojom vody v kraji, o ktorú má záujem aj blížiaca sa stavba železnice. Miestny bandita Cheyenn je krivo obvinený z vrážd, ktoré nespáchal. Harmonika i Cheyenn majú každý svoje vlastné pohnútky, ale spoločne sa stávajú ochrancami Jill proti Frankovi. Komplikovaný tanec smrti, v ktorom umierajú sny i ich nositelia, a v ktorom odchádza starý dobrý Západ sa blíži k svojmu poslednému akordu.

Filmový zážitok pre diváka je umocnený hlavne nezabudnuteľnou hudbou majstra westernovej melódie, slávneho Ennia Morriconeho.

„Síce sa dá povedať, že Vtedy na Západe je typický Leoneho western (a ktorý nie je?), rozhodne sa však výrazne líši od predošlej režisérovej tvorby. Kým filmy z „Dolárovej trilógie" (tak znalci súhrnne nazývajú trojicu filmov Pre hrsť dolárov, Pre pár dolárov navyše a Dobrý, zlý, škaredý) sa vyznačovali turbulentným tempom a často ironickým, parodujúcim a cynickým humorom, Vtedy na Západe upúta pomalým, meditatívnym rytmom, dlhými zábermi, v ktorých sa zdanlivo nič nedeje a menším dôrazom na humor. A čo je pozoruhodné, hlavné postavy filmu sú zadefinované oveľa realistickejšie ako ich predchodcovia z „Dolárovej trilógie", ba čo viac, v rámci filmu prechádzajú istým vývojom. To je v Leoneho kinematografii úplne nový prvok, najmä keď si uvedomíme, že pri vytváraní charakterov svojich predošlých westernov sa podľa vlastných slov inšpiroval commediou dellarte a sicílskym marionetovým divadlom. Toto signalizuje nástup ďalšej, filmársky najzávažnejšej fázy Leoneho tvorby, ktorú neskôr rozvinie a posunie ešte ďalej filmami Dolu hlavou a Vtedy v Amerike. Peter Pišťanek, denník SME, 11.9. 2008

Celý článok: http://www.sme.sk/c/4066624/vtedy-na-zapade.htmlHrajú

Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale, Jason Robards,Frank Wolff, Gabriele Ferzetti, Keenan Wynn, Paolo Stoppa, a ďalší.