Zázraky

Le Meraviglie, 2014, far., 110 min

Druhý celovečerný film talentovanej talianskej režisérky, ktorá vyštudovala filozofiu mal svetovú premiéru v…

Obrázok k filmu Zázraky (2014)

premiéra SR: 5.02.2015

Zázraky

Le Meraviglie


2014, far., 110 min


Monopol: do 26.05.2022


Réžia: Alice Rohrwacher


Scenár: Alice Rohrwacher


Strih: Marco Spoletini


Kamera: Hélène Louvart


Hudba: Christophe Giovannoni

O filme

Druhý celovečerný film talentovanej talianskej režisérky, ktorá vyštudovala filozofiu mal svetovú premiéru v Cannes a veľký ohlas zaznamenal aj na karlovarskom festivale. Vyniká neuveriteľnou autenticitou, empatiou a témou, v ktorej ponúka divákom portrét (nie len) talianskeho vidieka v uhladených, všetkým zrozumiteľných obrazoch. Rozpráva príbeh dvanásťročnej Gelsominy, ktorá žije s rodičmi a troma mladšími sestrami na opustenom statku v Umbrii na talianskom vidieku. Otec drží rodinu bokom od nástrah moderného sveta a striktne presadzuje život v súlade s prírodou. Chov včiel a výroba prírodného medu sú pre rodinu jediným zdrojom obživy a krúti sa okolo neho všetok život. Pevné rodinné väzby sú však náhle narušené nakrúcaním televíznej reality show „Zázraky vidieka“, ktorá poblázni celý kraj. Čiastočne autobiografický poetický film režisérky Alice Rohrwacher o rozpadávajúcom sa ideálom svete osciluje na hranici medzi realitou a snom. Film ukazuje, že tie najdôležitejšie veci bývajú zároveň tie najmenej nápadné. V snímke je veľmi zreteľná autorkina znalosť prostredia a v kombinácii s dôkladným hereckým obsadením a výkonmi, ktoré sa ani nedajú nazvať hraním v pravom zmysle slova, vnímame ako postavy na plátne žijú a jednotlivé fragmenty rozprávania slúžia práve na zachytenie ich temperamentu, no aj okolitého sveta.

Režisérka o filme: „Zázraky sú filmom o vidieku, o pomerne zvláštnej láske medzi otcom a jeho dcérami, o chýbajúcich mužských potomkoch, o zvieratách a malých ľuďoch, ktorí žijú v televízore. Zázraky sú mýtickou bájou. Film sa odohráva v mojom rodnom meste na vidieku medzi centrálnou oblasťou Umbrie-Lazio a Toskánskom. Chcela som rozprávať o prvorodenej dcére. Samozrejme ma veľmi inšpirovala moja sestra Alba a to, ako som sa na ňu dívala počas nášho spoločného detstva. Ale na druhej strane, asi by som sa strašne nudila, keby som vytvárala niečo čisto autobiografické, pretože skôr chcem objavovať všeobecne platné veci o ľudskej povahe, ktoré ma presahujú.“Hrajú

Alba Rohrwacher, Maria Alexandra Lungu, Sam Louwyck, Monica Bellucci, Sabine Timoteo, Agnese Graziani a ďalší.Ocenenia

Vybrané ocenenia: Veľká cena poroty, International Cinephile Society Awards – Prix du Jury a Cena za najlepší scenár MFF Cannes; Najlepší film MFF Abu Dabi.