VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC

V severomoravskej dedine Nošovice, povestnej pivom Radegast a prvotriednou kapustou postavila automobilka Hyundai v roku 2006 najväčšiu výrobnú fabriku v ČR. Uvádzame do kín tragikomickú dokumentárnu snímku, ktorej podobu možno inšpiroval aj tento rozhovor režiséra s jedným z tisícky obyvateľov Nošovic: : Co bude s těmi domy? - Ty zboří. - A ta pole? - Ty odbagrují. - A tyhle dva potoky? - Potoky zahrabou do země. - A ty hory? - Ty tu zůstanou.

ČESKÝ MÍR

Pred šiestimi rokmi nalákali stovky ľudí na neexistujúci hypermarket a nakrútili provokatívny Český sen. Vzbudili veľký ohlas verejnosti a zožali mnoho ocenení po celom svete. Teraz prichádza režisérsky tandem Klusák-Remunda s dokumentárnou komédiou o mystifikovanej výstavbe amerického radaru v Čechách.

ČESKÝ MÍR
POZÝVAME NA PREMIÉRY ZA ÚČASTI TVORCOV!

Hneď dva nové české dokumentárne filmy prídu osobne do Bratislavy uviesť ich tvorcovia. Tragikomickú snímku Vše pro dobro světa a Nošovic predstaví 18.10. o 17.00 v Kine Lumière režisér Vít Klusák a v ten istý deň, na tom istom mieste o 19.30 predstavia tvorcovia grotesky o demokracii – Vít Klusák, Filip Remunda svoj Český mír.

KRZYSZTOF ZANUSSI

Festival Áčko, Slovenský filmový ústav, Poľský inštitút v Bratislave a ASFK pozývajú na stretnutie s poľským režisérom svetového mena. Projekcie filmov 5 x Krzysztof Zanussi prebehnú v rámci podujatia Visegrad Film Forum v Bratislave počas festivalu študentských filmov Áčko. Režisér osobne uvedie projekciu svojho filmu Konštanta 19. októbra o 19.30.

Minority a film

Bude sa konať od 20. do 23. októbra v Kaštieli Topoľčianky a jej téma znie: Minority a film. Nadväzuje na úspešný cyklus medzinárodných konferencií, zameraných na odbornú reflexiu slovenského a českého filmu v širších spoločenských, politických a umeleckých súvislostiach.

ASFK

Na webe www.asfk.sk nájdete aktuálny program vybraných  kín, ktoré hrajú filmy z klubotéky ASFK na celý mesiac. V systéme vyhľadávajte podľa miest, alebo podľa filmov.

17. PROJEKT 100 – 2011

Má za sebou mesiac putovania a pred sebou ďalšie tri. V októbri sa desiatka výnimočných klubových filmov predstaví v týchto mestách: Bratislava / Banská Bystrica / Dolný Kubín / Dunajská Streda / Košice / Kežmarok / Humenné / Kremnica / Levice / Levoča / Lučenec / Malacky / Martin / Modra / Nitra / Nové Zámky / Pezinok / Piešťany / Považská Bystrica / Prešov / Rimavská Sobota / Ružomberok / Sereď / Spišská Nová Ves / Šaľa / Trenčín / Trnava / Poprad / Žilina. Viac sa dozviete v programe.

Najnovšie číslo jediného filmologického časopisu v SR, zameraného na vedu o filme a pohyblivom obraze otvára vynikajúca filozofická analýza užívania priestoru a vôle vo filme A. Tarkovského Stalker. Témou celého čísla je séria nových úvah o žánroch a žánrovení vo filme.  Blok textov dopĺňa aktuálny rozhovor s americkým teoretikom filmových žánrov Rickom Altmanom.

17. PROJEKT 100 – 2011

S našimi mediálnymi partnermi Rádio FM, SME online a Festivaly.sk môžete súťažiť o lístky na ktorýkoľvek z desiatich filmov, do ktoréhokoľvek kina na Slovensku, ale aj o zaujímavé knižky. Stačí čítať, počúvať, klikať, alebo mailovať a posielať správne odpovede na jednoduché otázky a máte o večerný program postarané.

LUMIÈRE
NOVÁ TVÁR STARÉHO KINA – LUMIÈRE

Po dlhom čase v septembri ožilo bývalé Charlie centrum, dnes vynovené Kino Lumière. Jeho avizovaná dramaturgia sa bude zameriavať najmä na európske novinky ocenenené na významných festivaloch, na klasické diela z dejín filmu a na slovenské filmy. Opäť sa budeme stretávať v dôstojnom priestore v centre Bratislavy, čo nás mimoriadne teší!

NOSTALGIA
NOSTALGIA HRÁ V NOVÝCH PRIESTOROCH

Tí, ktorí zaplakali, keď sa zavreli brány jedného z najobľúbenejších filmových klubov na Slovensku, nemusia zúfať. Podarilo sa nájsť nový priestor pre Nostalgiu. Od 12. októbra vám budú jej dramaturgovia prinášať bohatý program v bývalom kine Nivy na Súťažnej ulici 18.

OCENENIA PRE NAŠE FILMY

Asociácia slovenských filmových klubov si opäť z piešťanského MFF Cinematik odniesla hlavnú cenu Meeting Point Europe Award. Na základe hlasovania panelu mladých európskych kritikov ju získal film Ďalší rok Mika Leigha. Cenu divákov získala dráma Lepší svet dánskej režisérky Susanne Bier a Cenu Film Europe Award pre najlepší slovenský dokument udelili filmu Nesvadbovo Eriky Hníkovej