JAN ŠVANKMAJER A JEHO PRIATELIA

Príďte sa pozrieť na výstavu Jan Švankmajer a jeho priatelia, ktorý sa uskutoční v priestoroch Kina Lumière od 3. 12. 2018 do 28 .2. 2019.

Súčasťou je aj prehliadka režisérových filmov: Prežiť svoj život (2010), Niečo z Alenky (1987), Lekce Faust (1994), Spiklenci slasti (1996), Otesánek (2000), Šílení (2005), Hmyz (2018)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Výstava ponúka výber z cyklu Prírodopis významného českého režiséra, výtvarníka a kolážistu Jana Švankmajera, ktorého tvorba je založená na mimoriadnej imaginácii. Dopĺňa ju aj séria plagátov nielen od samotného Švankmajera, ale najmä od jeho manželky, maliarky Evy Švankmajerovej a od iných autorov s rovnakou krvnou skupinou. Kurátorom výstavy je filmový a výtvarný teoretik Juraj Mojžiš. Ten k výstave pripravil aj krátky text s názvom PROJEKT NAJVÄČŠEJ ENCYKLOPÉDIE V DEJINÁCH ĽUDSTVA. ,,Začiatky švank-meyerovských koláží Jana Švankmajera môžeme určiť rokom 1972. Za zaznamenanie stojí aj fakt, že z týchto originálnych koláží Jan Švankmajer následne vytváral technikou akvatinty a ručne kolorovaných leptov grafické listy a jeden album (Prírodopis) desiatich grafických listov v minimálnom náklade niekoľkých kusov. Niektoré z nich sú aj na prítomnej výstave a všetky do jedného nespochybniteľne manifestujú vedomie súvislostí rozmerného diela surrealistu Jana Švankmajera, “ píše Mojžiš.

 

Podujatie pripravil Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Z verejných zdrojov ho podporil