DO SLOVENSKÝCH KÍN PRICHÁDZA NAJOČAKÁVANEJŠÍ ANIMOVANÝ FILM POSLEDNÝCH ROKOV

Bratislava, 16. január 2023 – Nový a posledný film legendárneho japonského animátora Hajaa Mijazakiho Chlapec a Volavka príde do slovenských kín 18. januára 2024.

Japonský režisér Hajao Mijazaki, známy ako majster animácie a tvorca nezabudnuteľných animovaných diel ako Môj sused Totoro (1988) či Cesta do fantázie (2001), sa vracia s posledným filmom svojej kariéry – Chlapec a Volavka (2023). Tento animovaný skvost, ktorý voľne vychádza zo života Mijazakiho samotného, ponúka unikátny pohľad na jeho detstvo a ponúka divákom zážitok plný mágie, dobrodružstva a nostalgie za detstvom.

Film sleduje príbeh dospievajúceho chlapca Mahita, ktorý sa so svojím otcom presťahuje na vidiecke sídlo ďaleko od rušného Tokia. Jeho púť začína, keď sa zoznámi s hovoriacou volavkou a objaví opustenú vežu, ktorá ho zavedie do magického sveta, kde vládne tajomný starý muž. Spolu s odvážnou dievčinou Himi a zaujímavými stvoreniami Warawara sa Mahito vydáva na cestu za poznaním a dobrodružstvom. Snímka má, podobne ako iné Mijazakiho filmy, výrazné autobiografické črty, pričom hlavný hrdina Mahito Maki je modelovaný podľa Mijazakiho vlastného detstva. Režisérova rodina, podobne ako Mahitova, čelila vojne a evakuácii z mesta na vidiek.

Hajao Mijazaki je jedným z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov anime. Založil legendárne štúdio Ghibli, ktoré stojí za mnohými kultovými dielami japonskej animácie.
Jeho film Cesta do fantázie držal rekord ako najúspešnejší japonský film až do roku 2020. Štúdio Ghibli už niekoľko desaťročí rozpráva pôsobivým jazykom filmovej animácie krásne, tajomné a nesmrteľné príbehy, ktoré svojím majstrovstvom uchvacujú a inšpirujú divákov po celé generácie a v každom veku.

Britský denník The Guardian označil film ako dokonalú labutiu pieseň 82-ročného filmára. Časopis Rolling Stone zase napísal: „Majster anime sa s nami lúči v pompéznom štýle.“ Snímka bola ocenená prestížnou cenou Zlatý glóbus 2023 za najlepší celovečerný animovaný film a objavil sa aj v shortliste k nadchádajúcim Cenám Americkej filmovej akadémie Oscar a bude pravdepodobne nominovaný v kategórií Najlepšia hudba. Snímka bola ocenená ako Najlepší film aj Združením losangeleských filmových kritikov a Združením newyorských filmových kritikov.

Film uvedie do kín ASFK – Asociácia slovenských filmových klubov vo štvrtok 18. januára 2024. Projekcie filmu po celom Slovensku nájdete na https://asfk.sk/film/chlapec-a-volavka/

Chlapec a volavka
Japonsko, 2023 | 125 minút | premiéra: 18. január 2024 | žáner: animovaný film
réžia: Hajao Mijazaki | scenár: Hajao Mijazaki

Tlačová správa: Anna Lazor