ONLINE PROJEKT Kino Lumière doma

„Kiná po celom svete sú zatvorené, kinokultúra je v agónii. Jedným zo spôsobov, ako vdýchnuť aspoň trochu kyslíka slovenským kinám a distribútorom filmov, je vyraziť si do kina online!“ Týmto slovami spúšťa bratislavské Kino Lumière online projekt s klubovými a slovenskými filmami, ktorých distribúciu zastavila pandémia nového koronavírusu. Prvý live stream projektu Kino Lumière doma sa uskutoční v sobotu 18. apríla 2020 o 20.20 hod., diváci uvidia francúzsku romantickú komédiu Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa.

 

Zámerom projektu Kino Lumière doma je ponúknuť divákom filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná zatvorila mimoriadna situácia spojená so šírením koronavírusu. Ide o diela, ktoré nemali príležitosť využiť svoj divácky potenciál. V projekte Kino Lumière doma ich doplnia nedávne distribučné tituly s dobrou návštevnosťou. Projekt zároveň sleduje dôležitú myšlienku spolupatričnosti, ku ktorej súčasná zložitá ekonomická situácia v oblasti kultúry vyzýva a chce podporiť momentálne „vypnutý“ reťazec distribútor – kino. Jeho cieľom je tiež zostať v kontakte s vernými divákmi a priaznivcami.

„Po vzore kolegov z Čiech sme sa po pomerne dlhom zvažovaní a váhaní rozhodli spustiť projekt Kino Lumière doma,“ hovorí o myšlienke projektu Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière. „Stále sme presvedčení, že najlepším miestom na ponorenie sa do filmu je kinosála, ale mimoriadne situácie si vyžadujú mimoriadne riešenia, a tak kino prichádza za svojimi divákmi domov. Na rozdiel od VoD pôjde o live stream, ktorý si nie je možné zastaviť, pretočiť ani dopozerať zajtra. Vyžaduje si disciplínu kontinuálneho sústredenia na film ako v kine. Táto zdanlivá banalita ide výrazne proti zvyklostiam domáceho pozerania filmov a seriálov, ktoré neraz bežia celé dni ´na pozadí´ ako kulisa, alebo je ich pozeranie rozkúskované na etapy podľa toho, akú má človek náladu či iné povinnosti a záujmy.“

Živé prenosy sú naplánované trikrát do týždňa, premietať sa bude vždy v sobotu, utorok a vo štvrtok v rovnakom čase o 20.20 hod. Súčasťou projekcie bude aj čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť. Pridanou hodnotou pri vybraných filmoch budú lektorské úvody či projekcie krátkych filmov zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Otváracím filmom projektu bude francúzska romantická komédia Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa o tom, čo by sa stalo, keby sme mali príležitosť zopakovať si tie najkrajšie chvíle života. Predstaví ho dramaturg kina Miro Ulman, ktorého diváci poznajú predovšetkým vďaka cyklu Music & Film. V ďalších dňoch sa premietne dráma Biely, biely deň (2019) Hlynura Pálmasona o mužovi, ktorý sa vyrovnáva s tragickou smrťou manželky, či oceňovaná kórejská čierna komédia Parazit (2019), ktorú nakrútil Joon Ho Bong a tento rok prekvapila na Oscaroch, kde získala sošku pre najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší medzinárodný film a pôvodný scenár. Spomínané filmy prináša slovenským divákom ASFK na základe dlhodobej spolupráce s českou spoločnosťou Aerofilms, menovite vďaka Ivovi Andrlemu a jeho tímu. „Sme radi, že viacerí slovenskí distribútori prejavili vôľu s nami spolupracovať,“ hovorí Hosszúová o uvádzaných filmoch. „Treba však brať do úvahy, že online priestor nie je domovským miestom kín a tiež nejde o štandardizovaný spôsob sprístupňovania filmov. Práva na každú jednu takúto ´projekciu´ treba špeciálne preverovať.“

„Projekt Kino Lumière doma nemá ambíciu konkurovať streamovacím službám a televíziám. Smerujeme k oživeniu komunikácie s komunitou kina, ktorej súčasťou nie je len živá (online) diskusia o filme, ale aj solidarita a vyjadrenie podpory lokálnemu kinu a distribútorovi, ktorú diváci prejavia tým, že si vstupenku na online projekciu zakúpia,“ hovorí Hosszúová. „Jej cena je síce symbolická – 2 až 3 eurá, ale, samozrejme, v porovnaní s výškou mesačného predplatného na streamovacie služby a VoD sa môže zdať stále privysoká,“ vysvetľuje Hosszúová, no hneď aj dodáva, že „projekt je o udržiavaní ducha kinokultúry pri živote, o hľadaní nových spojení medzi milovníkmi filmu.“ Úvodný film sa bude streamovať  v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Kiná s ďalšími kultúrnymi stánkami patrili k prvým zatvoreným prevádzkam, Kino Lumière svoje kinosály zatvorilo 10. marca.Nikto z nás doteraz celkom presne nevie, kedy môžeme otvorenie kín očakávať. Dá sa predpokladať, že kiná i divadlá budú patriť k posledným otváraným prevádzkam. Ale všetci žijeme v tejto zvláštnej neistote a pripravenosti otvoriť hneď, ako to bude možné,“ opisuje situáciu Hosszúová. Okrem projektu Kino Lumière doma, personál kina pracuje aj na zlepšení konceptov dramaturgických cyklov a projektov, ktoré v kine už majú stálych divákov a po otvorení sa k nim budú môcť opäť vrátiť. Patria k nim vzdelávací cyklus Filmový kabinet či obľúbený cyklus Music & Film, dramaturgovia tiež tvoria koncept nového cyklu Príbehy umenia. Kurátori Filmotéky zasa pripravujú cykly a spoluprácu s inými filmovými archívmi na roky 2021 a 2022. „Pracujeme momentálne v nastavení, že kino bude v prevádzke najneskôr koncom leta. Tajne dúfame, že možno už na jeho začiatku,“ uzatvára s nádejou Hosszúová.  

x x x

 

Viac informácií o projekte Kino Lumière doma:

//www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15616

 

Technické informácie k projektu Kino Lumière doma:

//www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15610

 

FB stránka Kina Lumière:

//www.facebook.com/kinolumiere/

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje Zákon o audiovízii č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. Vybudované má aj moderné digitalizačné pracovisko.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na slovenskú filmovú klasiku a súčasné slovenské audiovizuálne diela na DVD a blu-ray nosičoch. V ponuke má tiež odbornú literatúru z oblasti kinematografie a audiovízie slovenských a českých vydavateľstiev a vybrané diela z produkcie filmových archívov. Ponúka tiež možnosť online predaja a stabilný predajný pult má v priestoroch Kina Lumière.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Uvádza pravidelné vlastné cykly, tiež viaceré prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Má štyri kinosály, vstupné je  od 2,00 do 5,00 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.kino-lumiere.sk