Absolventi / sloboda nie je zadarmo

Absolventi, Slovensko, 2012, far., 83 min

Dokumentárny film ABSOLVENTI s podtitulom Sloboda nie je zadarmo je o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní…

premiéra SR: 25.04.2013

Absolventi / sloboda nie je zadarmo

Absolventi


Slovensko, 2012, far., 83 min


Réžia: Tomáš Krupa


Strih: Pavol Palárik


Kamera: Ján Kász/ Pavol Palárik/ Ivo Miko/ Martin Čech

O filme

Dokumentárny film ABSOLVENTI s podtitulom Sloboda nie je zadarmo je o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní štúdií ocitne v realite a musí sa prispôsobovať potrebám spoločnosti. Mnohokrát musia absolventi pristúpiť na tvrdé podmienky, mimo svojich záujmov a predstáv… Ich ideály a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu a majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine. Sme slobodní, ale do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk a zápasiť o vlastnú existenciu?

Film ocenenie na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov JEDEN SVET Bratislava (03.-09.12.2012). Medzinárodná porota ho ocenila Čestným uznaním v kategórii Slovenský dokumentárny film 2011/2012 za „trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“.

Režisér o filme: „Myslím si, že vždy, keď človek robí niečo také ako film, je v tom istá autobiografia. Námet na film vznikol preto celkom prirodzenou cestou. So spoluautotom Pavlom Palárikom sme sami v tom čase dokončili štúdia na vysokej škole a ocitli sme sa v realite, v ktorej sme sa stávali so svojim „umením“ a remeslom nepotrebnými. A to je zaujímavý moment, ktorý sme odpozorovali nielen na sebe. Kam sme sa pozreli, tak sme videli ďalšie a ďalšie príklady z rôznych odvetví. Naši absolventi dokončili podobné smery, ale každý sa vydal inou cestou sebarealizácie. Vo výsledku sme sa snažili o dokumentárnu esej na tému slobody jednotlivca v systéme, ktorá zároveň nesie kritickú správu o spoločensko-ekonomickom usporiadaní. Dnes je sloboda niečo ako voda. Tvrdí sa, že je to samozrejmosť pre všetkých a všetci majú na to právo, každý k tomu musí mať prístup. V skutočnosti je to s vodou oveľa komplikovanejšie. Prístup k nej nemá možno tretina ľudí na svete. Všeobecne je známe, že právo na slobodu majú všetci. Ja si myslím, že nás oklamali, že ju ani nie je možné globálne pre všetkých dosiahnúť. Keď nemôžete robiť, to, čo by ste chceli a robíte opak, pretože sa bojíte o prežitie, nemôžete sa ani vyjadrovať formou akou potrebujete a pred ľuďmi, ktorí vás obklopujú, tak to potom nie je sloboda. Sloboda nie je zadarmo. O tom je náš film. “


na stiahnutie: