Antikrist

Antichrist, Poľsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2009, far., 109 min

Charlotte Gainsbourg a Willem Dafoe ako dvojica, ktorá sa uprostred lesov vyrovnáva so stratou dieťaťa. U Larsa von Triera…

premiéra SR: 23.02.2023

Antikrist

Antichrist


Poľsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2009, far., 109 min


Monopol: do 30.09.2027


Réžia: Lars von TrierStrih: Anders Refn


Kamera: Anthony Dod Mantle


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Charlotte Gainsbourg a Willem Dafoe ako dvojica, ktorá sa uprostred lesov vyrovnáva so stratou dieťaťa. U Larsa von Triera sa však i terapia môže zmeniť na peklo.

Jeden z najočakávanejších filmov roku 2009 vzbudil už počas svojho uvedenia na festivale v Cannes veľmi silné emócie. Ponúka totiž úplne nevšedný zážitok, ktorý hraničí s fyzickým prežitkom. Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy.

Prvý film z Trierovej „trilógie depresie“ priniesol Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za najlepší ženský herecký výkon. Experimentálny psychologický horor inšpirovaný vlastným bojom Larsa von Triera s depresiou a úzkosťou.

Film je venovaný režisérovi Andrejovi Tarkovskému (1932 – 1986).

 Hrajú

Willem Dafoe (On), Charlotte Gainsbourg (Ona)Ocenenia

2009: Najlepšia herečka (Charlotte Gainsbourg) – MFF Cannes; Cena Carla di Palmu za kameru a nominácie v kategóriách európsky režisér a európska herečka (Ch. Gainsbourg) – Európske filmové ceny; 2010: najlepší film, réžia, scenár, kamera, strih, zvuk (Kristian Eidnes Andersen), špeciálne efekty (Peter Hjorth, Ota Bares) – Bodil (dánske filmové ceny).