Blažine lekcie

Urotcite na Blaga, Bulharsko, Nemecko, 2023, far., 114 min

Krátky popis: Učiteľka na dôchodku sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné…

premiéra SR: 8.02.2024

Blažine lekcie

Urotcite na Blaga


Bulharsko, Nemecko, 2023, far., 114 min


Monopol: do 31.10.2026


Réžia: Stephan KomandarevStrih: Nina Altaparmakova


Kamera: Vesselin Hristov


Hudba: Kalina Vasileva


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Krátky popis: Učiteľka na dôchodku sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a život sa jej obráti hore nohami, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Víťazný film MFF Karlove Vary 2023.

Synopsa:

70-ročná Blaga, nedávno ovdovená učiteľka na dôchodku, sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a nemá peniaze na hrob svojho zosnulého manžela. Život sa jej obráti hore nohami, keď si uvedomí, že neexistuje spôsob, ako získať svoje peniaze späť, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Vezme veci do vlastných rúk i za cenu toho, že by mohla prísť o svoju najcennejšiu vlastnosť: pevné morálne zásady.

Stephan Komandarev vo svojich posledných dielach systematicky kritizuje neblahú sociálnu situáciu v postkomunistickom Bulharsku. V sugestívnej dráme s bravúrnym hereckým výkonom Eli Skorčevy v úlohe Blagy sa tentoraz zameral na generáciu seniorov. Zraniteľnú skupinu, ktorej politici tak často v prejavoch sľubujú právo na dôstojný život, hoci realita nemôže byť od sľubov vzdialenejšia.

Film mal svetovú premiéru v Hlavnej súťaži na MFF Karlove Vary 2023, získal tam Veľkú cenu – Krištáľový glóbus a následne takmer dvadsať ďalších ocenení. Je bulharským kandidátom na Oscara v kategórii Najlepší medzinárodný dlhometrážny film.

 

 
Hrajú

Eli Skorcheva, Ivan Barnev, Stefan Denolyubov, Ivajlo ChristovOcenenia

Vybrané ocenenia:2023: Veľká cena – Krištáľový glóbus, Cena za ženský herecký výkon (Eli Skorčeva), Cena ekumenickej poroty – MFF Karlove Vary; ceny za najlepší film, scenár, kameru, pre najlepšiu herečku (Eli Skorčeva), cena divákov a Zvláštna cena (Gerasim Georgiev) – Festival bulharských dlhometrážnych filmov Zlatá ruža.