Chiméra

La chimera, Taliansko, Francúzsko, Švajčiarsko, 2023, far., 130 min

Krátky popis: Magický film o hone za chimérami zasadený do slnkom zaliatych talianskych scenérií,…

premiéra SR: 6.06.2024

Chiméra

La chimera


Taliansko, Francúzsko, Švajčiarsko, 2023, far., 130 min


Monopol: do 31.12.2032


Réžia: Alice RohrwacherStrih: Nelly Quettier


Kamera: Hélène Louvart


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Krátky popis: Magický film o hone za chimérami zasadený do slnkom zaliatych talianskych scenérií, v ktorom sa stretávame s mladým archeológom so zlomeným srdcom a vykrádačmi hrobov na dobrodružnom putovaní medzi živými a mŕtvymi.

Synopsa:

Každý má svoju vlastnú chiméru, niečo, čo sa snaží dosiahnuť, ale nikdy sa mu to nepodarí nájsť.

Lovci pokladov, vykrádači hrobov a komedianti. To sú členovia partie „Tombaroli“. Jeden z nich, Arthur, ale vyniká zvláštnym darom – schopnosťou nájsť miesta, kde sú ukryté staré etruské poklady. Arthur urputne hľadá stratenú lásku Beniaminu. Hľadá všade, i vo vnútri zeme. Dúfa, že nájde dvere do posmrtného života, o ktorom hovoria mýty. Ostatní len využívajú jeho jedinečný talent na splnenie svojho sna o ľahko nadobudnutom bohatstve. Hon za chimérami ich dovedie až na hranicu medzi živými a mŕtvymi svetmi.

Režisérka o filme

Podzemný svet

Tam, kde som vyrastala, bolo bežné počuť príbehy o tajomných nálezoch, tajných vykopávkach a tajomných dobrodružstvách. Stačilo zostať v bare do neskorej noci alebo sa zastaviť vo vidieckom hostinci, aby ste počuli o tom, kto odkryl hrobku z obdobia villanovskej kultúry svojím traktorom, alebo o niekom inom, kto raz v noci kopal pri nekropole a objavil zlatý náhrdelník taký dlhý, že by s ním mohol obísť celý dom. Alebo o niekom, kto zbohatol vo Švajčiarsku predajom etruskej vázy, ktorú našiel vo svojej záhrade.

Najdôležitejšie je – ako v kaleidoskope – nájsť v príbehu jedného človeka príbeh ľudí a položiť si otázku, aké nešťastné a komické, aké dojímavé a násilné je ľudstvo.

 
Hrajú

Josh O'Connor (Arthur), Isabella Rossellini (Flora), Alba Rohrwacher, Carol Duarte (Italia), Vincenzo Nemolato (Pirro) a ďalšíOcenenia

Vybrané ocenenia:

2023: Európska filmová cena za výpravu (Emita Frigato) a nominácia na EFA pre Európskeho herca (Josh O’Connor) – Európske filmové ceny; Cena divákov za najlepší medzinárodný hraný film – MFF São Paulo; Strieborný Spike za najlepší film – MFF Valladolid.