Dounia a princezná z Aleppa

Dounia et la princesse d'Alep, Kanada, Francúzsko, 2022, far., 72 min

Šesťročná…

premiéra SR: 2.11.2023

Dounia a princezná z Aleppa

Dounia et la princesse d'Alep


Kanada, Francúzsko, 2022, far., 72 min


Monopol: do 11.07.2026


Réžia: André Kadi, Marya ZarifHudba: Pierre Yves Drapeau


Prístupnosť: MP


Formát: DCP, MP4

O filme

Šesťročná Dounia opúšťa vojnou zničenú Sýriu aby si spolu so starými rodičmi našla nový domov. Na ceste musia prekonať mnoho prekážok, ale ona vie, že sa môže spoľahnúť na pár kúzelných semienok černuchy, ktoré zviera v ruke, a tiež na pomoc princeznej z Aleppa.

Dounia je malé veselé dievčatko, ktoré miluje svoj domov v Aleppe v Sýrii a všetky jeho nádherné vône, piesne, pamiatky a tradície. Ako 5-ročná však príde o matku a jej otec sa stane väznenou obeťou režimu. Keď vypukne vojna, Dounia a jej starí rodičia musia utiecť do cudziny, aby našli bezpečie.

Dounia odchádza len s vtáčikom vyrezaným z mydla a štyrmi malými semienkami černuchy vo vrecku. Z rozprávania starej mamy si totiž pamätá, že semienka černuchy odháňajú zlo. Vďaka nim, a tiež vďaka pomoci princeznej z Aleppa, Dounia a jej rodina postupne prekonávajú prekážky, ktoré im stoja v ceste.

Pútavý film o mladom dievčati plnom fantázie, nádeje a húževnatosti, ktoré sa aktívne zúčastňuje na svojom osude. Film ukazujúci tragické udalosti v Aleppe a Sýrii, ale zároveň poskytujúci aj iný obraz arabského sveta, ktorý je na míle vzdialený od toho, ktorý si s ním spájame, a je tvorený radosťou, láskou, hudbou a jedlom.

Poznámka:

Od roku 2011 ušlo zo Sýrie vyše 6,6 milióna obyvateľov. A ďalších 6 miliónov sa presťahovalo v rámci krajiny.

Film sa premieta spolu s krátkym predfilmom Modrý maco (r. Marina Andree Škop)
Hrajú

Rahaf Ataya, Raia Haidar, Mustapha Aramis, Irlande Côté, Marya Zarif