FONGOPOLIS

FONGOPOLIS, Slovensko, 2014, far., 13 min

Mladý huslista má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži…

premiéra SR: 18.09.2014

FONGOPOLIS

FONGOPOLIS


Slovensko, 2014, far., 13 min


Monopol: do 30.04.2024


Réžia: Joanna KożuchStrih: Ondrej Azor /


Kamera: Peter Kelíšek, Peter Balcar


Hudba: Martin Hasák, Stanislav Palúch

O filme

Mladý huslista má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži vlaková stanica. V chaose nápisov, reklám, svetiel a náhliaceho sa davu nedokáže nájsť cestu k správnemu nástupišťu. Ak chce stihnúť svoj vlak, musí sa zastaviť.

Námet filmu napísala Joanna Kożuch, ktorá je zároveň jeho výtvarníčkou, animátorkou aj režisérkou. Film je vizuálne budovaný ako koláž expresívnej ručne kreslenej 2D animácie s pixilovanými zábermi a fotografiou. Rukopis autorky, ktorá vyštudovala maliarstvo, nesie silné prvky maliarskeho gesta.

Hoci je film animovaný, vďaka kombináciám s fotografiou a pixiláciou sa v ňom objavujú živí herci. Ide o Joanniných kolegov z animačnej, pedagogickej, ale aj širšej filmárskej komunity – v hlavnej úlohe sa predstaví Martin Snopek (r. Posledný autobus), ďalej Ivana Šebestová (r. Štyri, Sneh), Juraj Lehotský (r. Slepé lásky, Zázrak) a ďalší. Na realizácii Fongopolisu spolupracovalo niekoľko osobností slovenskej kultúry, nezameniteľnou je najmä hudobná zložka dvojice Martin Hasák a Stanislav Palúch s typickou Palúchovou husľovou hrou. Príbeh spolu so Joannou Kożuch napísala Máša OrogvániHrajú

Martin SnopekOcenenia

Anča Slovak Award (Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča, Žilina)

na stiahnutie: