Hasta la vista!

Come as you are, Belgicko, 2011, far., 115 min

Philip, Lars a Jozeph sú traja mladíci, ktorí milujú víno a ženy. Sú však stále panici. Pod zámienkou ochutnávky…

Obrázok k filmu Hasta la vista! (2011)

premiéra SR: 2.05.2013

Hasta la vista!

Come as you are


Belgicko, 2011, far., 115 min


Monopol: do 12.02.2019


Réžia: Geoffrey EnthovenStrih: Philippe Ravoet


Kamera: Gerd Schelfhout


Hudba: Philippe Ravoet

O filme

Philip, Lars a Jozeph sú traja mladíci, ktorí milujú víno a ženy. Sú však stále panici. Pod zámienkou ochutnávky miestnych vín sa vydajú na cestu do Španielska s vidinou prvých sexuálnych zážitkov. Nič ich nezastaví – dokonca ani ich hendikep: jeden je slepý, druhý na vozíku a tretí je ochrnutý. Hasta la vista! rozpráva príbeh o láske, sile kamarátstva a o túžbe prostedníctvom roadmovie, v ktorej je, tradične, cesta dôležitejšia ak cieľ. Je to príbeh o humore ako jedinom prostriedku, ktorý pomáha vyrovnať sa s neľahkou situáciou, o silnej túžbe ako najväčšom hýbateľovi ľudskej snahy boriť hranice. Film vznikol na motívy skutočného príbehu Astu Philpota a jeho priateľov. Už piate dielo belgického režiséra Geoffreyho Enthovena sa odvíja na pôdoryse dvoch osvedčených žánrových vzorcov: road movie + komerčne úspešná formulka o pár mladíkoch, ktorí sa všemožne snažia prísť o panictvo. Hasta la vista! však tento prvok nekarikuje, naopak, vychádza iba zo skutočných udalostí. Asta Philpot je Američan, žijúci vo Veľkej Británii, ktorý je od narodenia ťažko fyzicky postihnutý. V roku 2006 zažil počas dovolenky s rodičmi v Španielsku návštěvu špecializovaného nevestinca pre postihnutých a tvrdí, že to bola skúsenosť, ktorá mu zmenila život. Po jeho výzvach cez internet, aby ľudia s rovnakým osudom absolvovali niečo podobné, vznikol na základe putovania trojice mladíkov dokument BBC For One Night Only, ktorý v roku 2007 vzbudil veľkú pozornosť verejnosti. Belgickí tvorcovia sa vo filmovom spracovaní tohto príbehu nesnažili podrobne a do hĺbky skúmať tému fyzického postihnutia, ani jeho psychologické, či sociálne súvislosti. Enthoven sa však jednoznačne hlási k právu hendikepovaných ľudí na lásku a podľa toho tiež postupuje. Svojich (ne)hrdinov – paraplegika Philipa, Larsa umierajúceho na nádor na mozgu, a takmer slepého Jozefa si nijako neidealizuje, neľutuje ich a v žiadnom prípade nevytĺka z divákov sentiment.

“Enthovenova celovečerní, hraná verze z této autentické látky vychází, a představuje se jako opus inteligentní a kultivovaný, laskavý, skvěle odehraný a neurážející dobrý vkus ani hendikepované. Je to jednoduchá, čirá story s předpověditelnou pointou (ani jedno vám nebude vadit), neusilující o charakterovou drobnokresbu či vlezlé introspekce (ani jedno vám nebude chybět).” Michal Šobr, portál www.ceskatelevize.czHrajú

Robrecht Vanden Thoren, Gilles De Schrijver, Tom Audenaert, Isabelle de Hertoghová a ďalšíOcenenia

Európska filmová cena divákov People´s Choice Award; MFF Karlove Vary – Divácka cena denníka Právo a Kryštálový glóbus; MFF Montreal – Grand Prix des Amériques, Cena divákov a Cena ekumenickej poroty; MFF Valladolid – Golden Spike za najlepší film, Cena mladých, atď.

na stiahnutie: