Hon

Jagten / The Hunt, Dánsko, 2012, far., 111 min

Vrcholná psychologická dráma dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga, (spoluzakladateľa hnutia Dogma 95) prináša…

premiéra SR: 14.03.2013

Hon

Jagten / The Hunt


Dánsko, 2012, far., 111 min


Monopol: do 24.10.2019


Réžia: Thomas VinterbergStrih: Janus Billeskov Jansen, Anne Østerud


Kamera: Charlotte Bruus Christensen


Hudba: Nikolaj Egelund

O filme

Vrcholná psychologická dráma dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga, (spoluzakladateľa hnutia Dogma 95) prináša príbeh štyridsaťročného Lukasa, ktorý sa nedávno rozviedol. Pracuje v materskej škôlke a pomaly začína žiť nový život – má kamarátov, novú prácu, priateľku a skvelý vzťah s dospievajúcim synom. Túto porozvodovú idylu však naruší jedna náhodná, no o to desivejšia lož, ktorá sa začína šíriť v komunite jeho kamarátov ako vírus. Obavy a nedôvera dosiahnu také rozmery, že sa veci vymknú z rúk a celá dedina prepadne hystérii. Lukas sa musí snažiť uchrániť svoju dôstojnosť, dokonca aj pred svojim najlepším kamarátom. Hon – spoločná mužská zábava sa stáva paralelou k nemilosrdnej štvanici na nevinného človeka. V snímke sa dokonale prepája realizmus s pôsobivou kamerou a excelentnými hereckými výkonmi.

„Tento film prináša svedectvo o tom, ako rýchlo a pevne sa dokážu lži, klebety a krivé obvinenia zakoreniť vo verejnej mienke. Zároveň je o jemnej povahe dôvery medzi priateľmi a najmä medzi mužmi. Sledujeme ako sa dlhoročné kamarátske väzby dokážu v okamihu ľahko pretrhať a aké ľahké je zradiť a vykázať jedného zo skupiny. (…) Plný napätia a ukrivdenej zraniteľnosti, vytlačený na pokraj zdravého rozumu je Lucas v podaní Mikkelsena pokračovaním jeho neuveriteľného výkonu v Kráľovskej afére. Tento rok je v hereckej kariére neobyčajného Dána prelomovým."

David Roney, The Hollywood Reporter

THOMAS VINTERBERG

(nar. 1969 v Kodani, Dánsko) Režisér a scenárista. Svoj prvý film nakrútil v šestnástich rokoch a o tri roky neskôr ho prijali na Dánsku filmovú školu, kde bol vtedy najmladším študentom. Štúdium dokončil v roku 1993. Jeho celovečerným debutom bol film Najväčší hrdinovia (De Stoerste helte / The Biggest Heroes, 1996) – dramatický road movie o dvoch mladých zločincoch na ceste po Švédsku. Film Rodinná oslava (Festen / Celebration) získal Cenu poroty na MFF Cannes 1998. Vinterberg je s Larson von Trierom spoluzakladaľom hnutia Dogma 95 – skupiny dánskych režisérov, ktorí vyjadrili zásadný nesúhlas s lacnosťou a povrchnosťou holywoodskej filmovej produkcie. V roku 2000 pracoval v spolupráci s ostatnými signatármi Dogmy 95 na snímke Projekt Deň-D (Projekt D-day, 2000). Nasledovali dva filmy v anglickom znení: Za všetko môže láska (It’s All About Love, 2003) a Moj miláčik ráže 6,65 (Dear Wendy, 2005 – cena za réžiu na MFF Moskva). Do Dánska sa vrátil v roku 2007 komédiou Keď sa muž vracia domov. Na konte má aj réžiu videoklipov pre skupiny Blur a Metallica. V roku 2010 mala vo viedenskom Burgtheatre premiéru inscenácia Vinterbergovej hry Das Begräbnis (Pohreb), ktorú tu zároveň režíroval.Hrajú

Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrom a ďalší.Ocenenia

  • MFF Cannes 2012 – Nominácia na Zlatú Palmu
  • Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (M. Mikkelsen)
  • a Cena ekumenickej poroty
na stiahnutie: