Hotel Chelsea

Dreaming Walls: Hotel Chelsea, Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko, 2022, far., 80 min

Duchovia Janis Joplin, Jima Morrisona, Jimiho Hendrixa, ale i Marka Twaina, Jacka Kerouaca a ďalších prežívajú spolu…

premiéra SR: 2.03.2023

Hotel Chelsea

Dreaming Walls: Hotel Chelsea


Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko, 2022, far., 80 min


Monopol: do 30.09.2027


Réžia: Amélie van Elmbt, Maya DuverdierStrih: Alain Dessauvage, Julie Naas


Kamera: Virginie Surdej, Joachim Philippe


Hudba: Michael Andrew


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Duchovia Janis Joplin, Jima Morrisona, Jimiho Hendrixa, ale i Marka Twaina, Jacka Kerouaca a ďalších prežívajú spolu s poslednými obyvateľmi v legendárnom newyorskom hoteli Chelsea, prestavbe navzdory.

Dokumentárny film Hotel Chelsea sa zamýšľa nad minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou dominanty New Yorku, v ktorej od roku 1884 bývali slávni spisovatelia (Mark Twain, Jack Kerouac, Dylan Thomas), básnici (Allen Ginsberg, Gregory Corso), filmoví režiséri (Stanley Kubrick, Miloš Forman), herci a herečky (Ethan Hawke, Uma Thurman) i hudobníci a speváci (Édith Piaf, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Madonna).

O nich ale Hotel Chelsea nie je. Temne poetický film s pohlcujúcou atmosférou je predovšetkým melancholickým portrétom fascinujúceho, umierajúceho ducha samotného hotela, ktorého udržiavajú pri živote jeho súčasní obyvatelia. Svojrázne postavičky nájomníkov – umelcov, pamätníkov, šialencov i čudákov, ktorí odmietli opustiť hotel počas jeho takmer desaťročnej prestavby na jeden z najmódnejších luxusných hotelov v New Yorku.

Vďaka nim zostal hotel Chelsea ešte na chvíľu zachovaný ako svojbytný organizmus, v ktorom stále prežívajú sny, hoci jeho steny už trošku páchnu hnilobou, a niečo nové sa z neho ešte len rodí.

Režisérky o filme:

Naším zámerom bolo udržať si odstup od mytológie a zároveň snaha o jej dekonštrukciu. Chceli sme vpustiť divákov do hotela Chelsea zadným vchodom a ukázať im niečo iné, než čo si väčšina ľudí zvyčajne predstavuje.

 Z rozhovoru s režisérkami na Berlinale 19. 2. 2022 – www.cineuropa.org/en/interview/422124/