JA, OLGA HEPNAROVÁ

Ja, Olga Hepnarová, Poľsko, Česko, Francúzsko, Slovensko, 2016, čiernobiely., 105 min

Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala…

premiéra SR: 14.04.2016

JA, OLGA HEPNAROVÁ

Ja, Olga Hepnarová


Poľsko, Česko, Francúzsko, Slovensko, 2016, čiernobiely., 105 min


Monopol: do 15.02.2026


Réžia: Tomáš Weinreb, Petr KazdaStrih: Vojtěch Frič


Kamera: Adam Sikora


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, DVD, MP4

O filme

Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.

 Hrajú

Michalina Olszańska, Martin Pechlát, Klára Melíšková, Marika Šoposká, Juraj Nvota, Marta Mazurek, Zuzana Stavná a ďalší.