Klip

Klip / Clip, 2012, far., 100 min

Celovečerný debut mladej srbskej režisérky sa stal víťazným filmom prestížneho MFF Rotterdam, kde porotu i publikum…

premiéra SR: 14.02.2013

Klip

Klip / Clip


2012, far., 100 min


Monopol: do 23.02.2019


Réžia: Maja MilošStrih: Stevan Filipović


Kamera: Vladimir Simic


Hudba: Ognjen Popić, Zoran Maksimović

O filme

Celovečerný debut mladej srbskej režisérky sa stal víťazným filmom prestížneho MFF Rotterdam, kde porotu i publikum zaujal najmä silou a autentickosťou svojej výpovede. Príbeh šestnásťročnej Jasny, ktorá sa snaží definovať svoje miesto vo svete a dospieť stojí na úplnej hrane toho, čo o dnešných tínedžeroch naozaj chceme vedieť. Ich rodičia o to menej. Jasna je bezhlavo zamilovaná do o niečo staršieho macha Djoleho. Ich vzťah je však skôr ako na romantických prechádzkach založený na divokých žúroch plných drog, alkoholu, rozvášneného balkánskeho turbopopu, násilia a sexu, ktorý si detailne nakrúcajú na mobilné telefóny, tak ako vlastne celý svoj život. Maja Miloš sa pokúsila zachytiť svet dnešných dospievajúcich ich očami. Kladie si pri tom zásadnú otázku, a síce, kde je v našom pretechnizovanom svete miesto pre lásku a ako má vyzerať? Zároveň sa jej darí vykresliť zúfalstvo generácie Jasniných rodičov, ktorí si so sebou nesú nie len vojnové traumy, ale aj stratu ilúzií o svete, v ktorom žijú. Kontrast medzi svetom dospievajúcich a dospelých je vo filme veľmi intenzívny. Režisérka prenechala nakrúcanie časti filmu samotným „hercom" a ich mobilom, čím este viac podporila skvelé výkony len šestnásťročných nehercov.

„Film si s sebou nese stigma či naopak lákavý přívěšek. Mezi diváky se hodně rychle rozkřiklo, že je to vlastně pornofilm, který se Srbům podařilo propašovat do běžné distribuce. Není tomu tak. Sexuálně explicitní scény mají ve filmu své místo, svou váhu. Navíc ve 100 minutové stopáži činí dohromady přibližně 12 minut. (…) Nedá se říci, že by KLIP nějakým způsobem reflektoval dědictví války v bývalé Jugoslávii. Důraz režisérka klade především na vykreslení současných představ teenagerů o tom, jak fungují vztahy. Jejich pokřivení v souvislosti s využíváním moderních informačních technologií, velký vliv hudebních klipů s hrdiny ve značkových oblečcích, opulentních vilách a nablýskaných autech. To je meta, kterou bělehradští teenageři uznávají."

Martin Staněk, Totalfilm

MAJA MILOS

Nar. 1983, Belehrad. Ukončila štúdiá na katedre filmovej a televíznej réžie na Fakulte dramatických umení v Belehrade. Počas školy nakrútila jedenásť krátkometrážnych hraných filmov a dokumentov. Krátke snímky Interval a Si tu t’imagines boli uvedené na festivaloch v Macedónsku, Nemecku, Holandsku a vo Fínsku. V roku 2004 režírovala výchovné programy pre národnú televíziu RTS. Navštevovala Dokumentárnu filmovú školu filmovej fakulty La Fémis v Paríži (2006) a zúčastnila sa Talent Campusu na 56. Berlinale. Od roku 2005 pracuje ako asistentka réžie a castingová režisérka celovečerných filmov. Klip je jej celovečerný debut, ktorý získal hlavnú cenu na MFF Rotterdam.Hrajú

Isidora Simijonovic, Vukašin Jasni , Sanja Mikitišin, Jovo Maksic, Monja SavicOcenenia

  • Hlavná cena Zlatý tiger MFF Rotterdam 2012