Manderlay

Manderlay, Dánsko, Švédsko, 2005, far., 139 min

Idealistická Grace sa po odchode z Dogville rozhodne postaviť…

premiéra SR: 23.02.2023

Manderlay

Manderlay


Dánsko, Švédsko, 2005, far., 139 min


Monopol: do 30.09.2027


Réžia: Lars von TrierStrih: Molly Marlene Stensgard


Kamera: Anthony Dod Mantle


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Idealistická Grace sa po odchode z Dogville rozhodne postaviť otroctvu na alabamskej plantáži 30. rokov. Cynik Lars von Trier rozpráva o „krajine neobmedzených možností“.

V druhej časti stále nedokončenej „americkej“ trilógie, založenej na motíve USA ako krajine neobmedzených možností, Lars von Trier znovu privádza na scénu postavu Grace – hrdinku svojho predchádzajúceho filmu Dogville. (Nicole Kidman však vystriedala Bryce Dallas Howard, známa z Osady M. Nighta Shyamalana).

Grace a jej otec sa začiatkom 30. rokov presúvajú z Colorada do Alabamy, na starú plantáž s názvom Manderlay, kde sú konfrontovaní s desivou krutosťou a nespravodlivosťou otroctva. Niet divu, že Grace nemôže zostať bokom a rozhodne sa zasiahnuť. No s akým výsledkom? Poriadky udržiavané celé desaťročia sa rúcajú, ale osvedčí sa výučba otrokov demokracii?

Film s hviezdnym obsadením, rozprávaný v ôsmich kapitolách, sa odohráva v ateliéri s niekoľkými kulisami.

 

 Hrajú

Bryce Dallas Howard, Isaach De Bankolé, Danny Glover, Willem DafoeOcenenia

Vybrané ocenenia:

2005: nominácie na Európske filmové ceny za najlepšiu kameru, hudbu a výpravu; Cena 50. výročia za najlepší film (ex aequo s filmom Michaela Hanekeho Utajený) – MFF Valladolid;

2006: nominácia na cenu Bodil (cena Asociácie dánskych filmových kritikov) pre najlepší dánsky film; 9 nominácií na dánske filmové ceny Robert – film, réžia, herečka (Bryce Dallas Howard), pôvodný scenár, kamera, výprava (Peter Grant), kostýmy (Manon Rasmussen), špeciálne efekty (Peter Hjorth) a zvuk (Kristian Eidnes Andersen, Per Streit).