Mary a Max

Mary and Max, 2008, far., 92 min

Dve rozdielne povahy, dva rozdielne osudy a polovica sveta spája tento animovaný film, ktorý rozpráva o priateľstve…

Obrázok k filmu Mary a Max (2008)

premiéra SR: 29.10.2009

Mary a Max

Mary and Max


2008, far., 92 min


Monopol: do 28.10.2015


Réžia: Adam ElliotStrih: Bill Murphy


Kamera: Gerald Thompson


Hudba: Dale Cornelius

O filme

Dve rozdielne povahy, dva rozdielne osudy a polovica sveta spája tento animovaný film, ktorý rozpráva o priateľstve dvoch osamelých duší – malého dievčatka Mary a osamelého Maxa.

Mary Daisy Dinkle žije v Austrálii. Má osem rokov, tri mesiace a deväť dní. Najviac zo všetkého miluje sladké kondenzované mlieko a čokoládu. Zo všetkého najviac ale túži po skutočnom priateľovi….
Max Horowitz je štyridsaťštyriročný osamelý chlapík žijúci v New Yorku. Trpí druhom autizmu, Aspergerovým syndrómom. Nevie dekódovať neverbálne signály a má problémy s komunikáciou. Je nesmelý a cíti sa opustený. Nadovšetko miluje čokoládu, svoju akvarijnú rybičku Henryho, papagája a mačku…

Pre film bolo vyrobených 212 bábok z rôznych materiálov, 133 rôznych scén a 475 miniatúr (písací stroj, poháriky, stoličky…). Pre každé z prostredí bol zvolený iný farebný odtieň (hnedý pre Austráliu, šedý pre New York). Bolo navrhnutých a ušitých 147 kostýmov. Svadobné šaty pre Mary boli inšpirované šatami Lady Diany. Od napísania scenára po dokončenie filmu uplynulo päť rokov. Je to druhý celovečerný animovaný film, ktorý vznikol s Austrálii.
Ocenenia

  • Krištáľový medveď – Zvláštne uznanie – MFF Berlín 2009