Melancholia

Melancholia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2011, far., 130 min

Justine a Michael organizujú prepychovú svadobnú hostinu. Medzitým sa k  Zemi blíži planéta Melancholia… Koniec…

premiéra SR: 23.02.2023

Melancholia

Melancholia


Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2011, far., 130 min


Monopol: do 30.09.2027


Réžia: Lars von TrierStrih: Morten Højbjerg, Molly Marlene Stensgaard


Kamera: Manuel Alberto Claro


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Justine a Michael organizujú prepychovú svadobnú hostinu. Medzitým sa k  Zemi blíži planéta Melancholia… Koniec sveta očami Larsa von Triera.

Druhý diel „trilógie depresie“ o dvoch sestrách, z ktorých tá mladšia sa práve vydáva. Svadobná slávnosť sa odohráva na starobylom vidieckom sídle. Sviatočnú náladu však pokazí náhla hrozba v podobe červenej planéty s názvom Melancholia, ktorá vystúpila spoza Slnka a pre Zem znamená bezprostrednú katastrofu.

Psychologicko-katastrofický film režiséra Larsa von Triera je protipólom mainstreamovým melodrámam o konci sveta.

Kirsten Dunst za svoj herecký výkon získala cenu na festivale v Cannes.

Podľa Larsa von Triera Melancholia nie je o konci sveta a ľudskej rasy, ale o správaní sa a reakciách ľudí, ktorí sú vystavení určitému tlaku. Nápad na tento film dostal v čase, keď sa liečil z depresií, ktoré ho v posledných rokoch prenasledovali. Terapeut mu vtedy povedal, že ľudia trpiaci depresiami a melancholici sa správajú v extrémnych situáciách oveľa kľudnejšie ako „obyčajní, šťastní“ ľudia, ktorí ľahšie prepadajú panike. Melancholici sú na krízy pripravení. Oni vedia, že všetko ide dolu vodou.

Väčšina astrofyzikov by nepripustila myšlienku, že sa nejaká planéta náhle samovoľne uvoľní z obežnej dráhy a vyrúti sa do slnečnej sústavy, ale také malicherné pripomienky nemôžu zaujímať režiséra, ktorý kedysi nakreslil celú scénu pre filmy Dogville a Manderlay kriedou na podlahu. V Melancholii nejde o detailný rozbor zákonov prírody, ale o podrobný pohľad na záhady ľudskej psychiky, ktorá je vystavená živelnej katastrofe.Hrajú

Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling, John Hurt, Alexander Skarsgård, Stellan Skarsgård, Brady Corbet, Udo KierOcenenia

Vybrané ocenenia:

2011: Najlepšia herečka (Kirsten Dunst) – MFF Cannes; 2012: ceny za najlepší film a najlepšiu kameru a nominácie v kategóriách najlepšia herečka (Kirsten Dunst), najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Kiefer Sutherland), najlepší herec vo vedľajšej úlohe (John Hurt), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Charlotte Gainsbourg), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Charlotte Rampling) – Bodil (cena Asociácie dánskych filmových kritikov); nominácia v kategórii najlepší zahraničný film – César; najlepší film, herečka (Kirsten Dunst), herečka vo vedľajšej úlohe (Charlotte Gainsbourg), režisér, kameraman, scenárista, výprava (Jette Lehmann), zvuk (Kristian Eidnes Andersen), strih, špeciálne efekty (Hummer Højmark, Peter Hjorth) – Dánske filmové ceny Robert; Najlepší zahraničný film – slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti.