Osem hôr

Le otto montagne, Taliansko, Belgicko, Francúzsko, 2022, far., 147 min

Film o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí.…

premiéra SR: 19.01.2023

Osem hôr

Le otto montagne


Taliansko, Belgicko, Francúzsko, 2022, far., 147 min


Monopol: do 14.06.2032


Réžia: Felix van Groeningen, Charlotte VandermeerschStrih: Nico Leunen


Kamera: Ruben Impens


Hudba: Daniel Norgren


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Film o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí. Cena poroty na festivale v Cannes.

Pietro je chlapec z rušného talianskeho mesta, Bruno je chlapec z Bohom zabudnutej alpskej dediny. Jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, druhý kopce nikdy neopúšťa. Zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom si obaja  nechajú narásť husté brady. Tak ako príroda rastie, oschýna a znovu rozkvitá, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie naspäť na vidiek a opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Za adaptáciu rovnomennej knihy Paola Cognettiho o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivale v Cannes.

polufinancované z programu Európskej únie Kreatívna Európa 

 
Hrajú

Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi, Elena LiettiOcenenia

2022: Cena poroty (ex aequo) s filmom Eo (r. Jerzy Skolimowski) – 75. MFF Cannes; Cena za najlepšiu kameru (Ruben Impens) – MFF Valladolid.