Otcovia a matky

Fædre & Mødre , 2022, far., 96 min

Komédia o manželskom páre, ktorý sa snaží stať sa súčasťou rodičovskej skupiny v novej škole ich 12-ročnej dcéry.…

premiéra SR: 3.08.2023

Otcovia a matky

Fædre & Mødre


2022, far., 96 min


Monopol: do 31.05.2029


Réžia: Paprika SteenStrih: Jacob Thuesen


Kamera: Jan Pallesen


Hudba: Jeppe Kaas


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Komédia o manželskom páre, ktorý sa snaží stať sa súčasťou rodičovskej skupiny v novej škole ich 12-ročnej dcéry. Počas obľúbeného školského kempovania sa musia rýchlo zorientovať v hierarchii a rivalite ostatných rodičov. Čo všetko budú ochotní urobiť pre svoje dieťa?

Po trpkej komédii Sviatky pokoja a mieru (2019) o tom, že rodina je najväčšie požehnanie… aj prekliatie, prichádza dánska herecká hviezda a režisérka tentoraz s filmom, ktorého dej nie je len „malým“ rodinným stretnutím, ale stretnutím žiakov 6. B triedy základnej školy a ich rodičov. Ako naznačuje už názov, pozornosť však nie je sústredená na deti, ale na ich otcov a matky.

Dej filmu sa odohráva počas tradičného školského víkendového výletu na chatu. Rodičia sa tvária veselo a neviazane, ale v podstate sú neustále v strehu a zaneprázdnení absurdnými bojmi o moc. Interakcia medzi jednotlivými postavami je nielen dobre napísaná, ale i umocnená výborným hereckým obsadením.

Scenárista Jakob Weis, ktorý spolupracoval s Paprikou Steen aj na jej predchádzajúcom filme, udržiava po celý čas rovnováhu medzi drámou a komédiou.

Chcieť pre svoje deti to najlepšie je prirodzená tendencia mnohých rodičov. Ale ako ďaleko je človek ochotný zájsť, aby sa táto ambícia splnila? Pre niektorých má formu zdravého prístupu a zdržanlivého povzbudzovania. Čo sa však stane, keď sa snaha o úspech stane posadnutosťou, poháňanou neustále sa zvyšujúcimi očakávaniami, ktoré vyvíjajú na deti neprimeraný tlak?

Piv a Ulrik, rodičia 12-ročnej Hannah, ktorá nastúpila na novú školu, sledujú, ako sa ostatní rodičia snažia posunúť seba i svoje dieťa na vyšší level. Pri postupnom zoznamovaní sa s jednotlivými rodičmi prichádza divák do kontaktu s toľkými rôznymi osudmi a svetonázormi, že 6. B sa takmer stáva mikrokozmom celej spoločnosti. Pre Piv a Ulrika je účasť na výlete testom. Otázka znie – čo ste ochotní urobiť pre svoje dieťa?

Biografia režisérky:

 

Paprika Steen (3. 11. 1964, Frederiksberg, Dánsko) – dánska herečka a režisérka. Je známa najmä vďaka účinkovaniu v prvých troch filmoch nakrútených podľa Dogmy 95 – Rodinná oslava (Festen, 1998, r. Thomas Vinterberg), Idioti (Idioterne, 1998, r. Lars von Trier) a Mifune (Mifunes sidste sang, 1999, r. Søren Kragh-Jacobsen). Steen bola prvou dánskou herečkou od Karin Nellemose v roku 1994, ktorá v tom istom roku získala cenu pre najlepšiu herečku (za Okay) aj najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (Otvorené srdcia) na dánskom ekvivalente Oscarov, cenách Robert. U nás sme ju videli i ako Sarah v trpkej komédii Adamove jablká (2005) v réžii Thomasa Jensena. Po vyše dvadsiatich hereckých úlohách debutovala v roku 2004 ako režisérka psychologickou drámou Nechajte maličkých…  o mladom manželskom páre, ktorý sa vyrovnáva so smrťou dcéry. V roku 2007 nakrútila komédiu S dovolením a v roku 2018 ďalšiu komédiu Sviatky pokoja a mieru. Otcovia a matky (2022) sú štvrtým filmom, ktorý režírovala.

 

Filmy (ako režisérka dlhometrážnych hraných filmov) – 2004: Nechajte maličkých… (Lad de små børn); 2007: S dovolením (Til døden os skiller); 2018: Sviatky pokoja a mieru (Den tid på året); 2022: Otcovia a matky (Fædre og mødre).
Hrajú

Katrine Greis-Rosenthal (Piv), Jacob Lohmann (Ulrik), Rasmus Bjerg (Per), Lise Baastrup (Wencke), Nikolaj Lie Kaas (Tommy), Line Kruse (Bettina), Mikael Birkkjær (Lasse), Lisa Loven Kongsli (Moa-Britt), Amanda Collin (Julie), Carsten Bjørnlund (Thorbjørn), Merete Damgaard Mærkedahl (Lis), Martin Greis-Rosenthal (Frederik), Ida Skelbæk-Knudsen (Hannah), Lars Brygmann (Adrian) a ďalšíOcenenia

Vybrané ocenenia:

2023: nominácia v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Amanda Collin) – dánske filmové ceny Bodil udeľované Asociáciou dánskych filmových kritikov