Pravda je to najdôležitejšie

Pravda je to najdôležitejšie , Slovensko, 2023, far., 81 min

Dokumentárny portrét filmového režiséra a básnika Eduarda Grečnera. Synopsa: Eduard…

premiéra SR: 5.10.2023

Pravda je to najdôležitejšie

Pravda je to najdôležitejšie


Slovensko, 2023, far., 81 min


Monopol: do 30.06.2033


Réžia: Maroš Brázda



Strih: Róbert Karovič


Kamera: Ján Meliš


Hudba: David Kollar


Prístupnosť: MP


Formát: DCP, MP4

O filme

Dokumentárny portrét filmového režiséra a básnika Eduarda Grečnera.

Synopsa:

Eduard Grečner. Filmový režisér, dramaturg, publicista a básnik. Portrét človeka, intelektuála a nadaného filmára s dôsledne definovanými umeleckými zámermi, ktoré sa mu vinou okolností a doby nie vždy podarilo naplniť. Úvahy o ideových a estetických východiskách, ktoré počas svojej tvorivej dráhy konzekventne sledoval, o zmysle a poslaní umenia a o princípoch, ktorých by sa umenie nikdy nemalo vzdávať. O realite limitujúcej slobodu umeleckého vyjadrovania, konfliktoch s mocou a príkoriach, ktorým sa Eduard Grečner – človek a umelec – rozhodol čeliť bez toho, aby pristúpil na kompromis na úkor svojich názorových postojov a vlastného svedomia, pretože pravda je to najdôležitejšie.

 

Biografia režiséra:

Maroš Brázda (1973, Bratislava) – v roku 2001 absolvoval štúdium filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Od roku 1999 pracuje ako redaktor edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu. Je spoluautorom scenára k dvom pripravovaným filmom – hranému 77 a dokumentárnemu Bez ladu a skladu. Od socializmu ku kapitalizmu. Pravda je to najdôležitejšie je jeho dlhometrážny režijný debut.




Hrajú

Eduard Grečner, Mária Ferenčúhová, Martin Šulík, Martin Kaňuch, Katarína Mišíková, Eva Filová, Jelena Paštéková, Emília Vášáryová

na stiahnutie: