Užívaj si, ako sa len dá!

Whatever works, 2009, far., 92 min

Woody Allen sa po výletoch do Londýna a Barcelony vrátil nakrútiť svoj jubilejný 40. film na miesta, kde to dôverne…

premiéra SR: 9.09.2010

Užívaj si, ako sa len dá!

Whatever works


2009, far., 92 min


Monopol: do 29.02.2016


Réžia: Woody AllenStrih: Alisa Lepselter


Kamera: Harris Savides


Hudba: rôzne skladby a piesne

O filme

Woody Allen sa po výletoch do Londýna a Barcelony vrátil nakrútiť svoj jubilejný 40. film na miesta, kde to dôverne pozná. Do New Yorku. Hrdinami jeho novej romantickej komédie sú výstredný Newyorčan, mizantrop Boris Yellnikoff (Larry David) a mladá naivná južanka Melody (Evan Rachel Wood). Keď za ňou pricestujú rodičia, aby ju zachránili, jej matka hneď začne plánovať, ako Melody prinútiť k rozchodu. Zdá sa, že niektoré postavy a vzťahy nie sú také, ako na prvý pohľad vyzerajú.

Woody Allen

Woody Allen skončil už v prvom semestri na New Yorskej univerzite, ale hneď na to sa zamestnal v NBC ako scenárista. Popri tom sa snažil presadiť ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch. V roku 1965 Woody hrá a je scenáristom filmu Woody ako režisér debutuje nízko rozpočtovým japonským špionážnym trilerom, ktorý je nakrútený s anglickými a predabovaný americkými hercami. Nasledovala práca pre televíziu, kde napísal, zrežíroval Ber prachy a vypadni, kde si aj sám zahral, tento film bol akousi paródiou na gangsterské filmy.V roku 1972 si berie na mušku „sexualnú revolúciu" a to vo filme, ktorého názov vystihuje takmer všetko – Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe (ale báli ste sa na to opýtať), táto poviedková snímka je stavaná predovšetkým na dobrom situačnom humore. V nasledujúcom období – ktoré by sme mohli odvážne nazvať aj obdobím filmov s Diane Keatonovou Woody nakrútil film Spáč a Láska a smrť, tento obzvlášť signalizuje u Allena vysoké ambície a túžby byť považovaný za seriózneho filmového tvorcu.
Film Annie Hallová (1977) je mnohými kritikmi i divákmi označovaný za najlepší Allenov kúsok, získal štyri Oscary. Jeho ďalší Manhattan je zasa osobným vyznaním lásky Woodyho Allena mestu New York. Film získal dve oscarové nominácie.

80-te roky sú pre Woodyho plodným filmovým obdobím – čo rok, to nový film – a v tomto období do svojich filmov do hlavných úloh obsadzuje predovšetkým herečku Miu Farrow. V tomto období nakrúca komédie, ktoré si zachovávajú aj filozofický podtext, hlavne filmy ako September a Spomienky na hviezdny prach, ktoré sú ovplyvnené hlavne tvorbou filmových režisérov ako Fellini či Bergman. V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa Woody venuje „ľahšiemu" a menej vážnemu žánru ako napríklad v muzikáli Všetci hovoria: milujem ťa alebo v komédii Mocná Afrodité, ktorej hlavná predstaviteľka Mira Sorvino za hlavnú úlohu získala Oscara. Allenove filmy, či už to sú drámy alebo komédie, sú osobnou výpoveďou autora a mnohé odzrkadľujú jeho skutočný vzťah k umeniu, náboženstvu a láske. V roku 2005 v programe „The Comedian ´s Comedian" vysielanom britskou televiziou bol Woody Allen zaradený do prvej päťdesiatky najlepších komikov a zabávačov všetkých čias, skončil na treťom mieste, aj to hovorí o jeho veľkej obľúbenosti u ľudí.Hrajú

Ed Begley Jr. (John). Patricia Clarkson (Marietta), Larry David (Boris Yellnikoff), Conleth Hill (Leo Brockman), Michael McKean (Joe – Borisov priateľ), Evan Rachel Wood (Melody), Henry Cavill (Randy James), John Gallagher Jr. (Perry), Jessica Hecht (Helena), Carolyn McCormick (Jessica) a ďalší