Zázrak

Zázrak, Slovensko, Česká republika, 2013, far., 78 min

Dievčatá majú štrnásť, pätnásť rokov a zažili viac ako väčšina dospelých. Záškoláctvo, úteky z domu,…

premiéra SR: 5.09.2013

Zázrak

Zázrak


Slovensko, Česká republika, 2013, far., 78 min


Monopol: do 27.02.2023


Réžia: Juraj LehotskýStrih: Marek Šulík


Kamera: Noro Hudec, ASK

O filme

Dievčatá majú štrnásť, pätnásť rokov a zažili viac ako väčšina dospelých. Záškoláctvo, úteky z domu, prostitúciu, drogy, život na ulici, a osudové lásky, aj keď sú ešte deti. Majú neúplné rodiny a zbabrané životy… Takých ako ony sú polepšovne plné.

Ela má detskú tvár a telo, ktoré napriek veku pôsobí veľmi žensky. V prvý večer keď ju matka privedie do polepšovne sa musí postaviť na improvizované pódium a je podrobená tzv. verejnej spovedi. Zistíme, že mala tridsaťročného frajera Robyho, s ktorým sa stretávala a u ktorého po úteku z domu žila. Ela ho miluje, ale nemôže sa s ním kontaktovať. Počas silvestrovskej diskotéky sa rozhodne z polepšovne ujsť.

Ďalšie foto, trailer na stiahnutie: //www.artileria.sk/sk/katalog/zazrak/uvod/

Režisér o filme: „Rád odkrývam nové životy, iné životy. Zamýšľam sa nad ich zmyslom a hľadám ich hodnotu. Inšpiráciou pre film bol príbeh dievčaťa, ktoré som stretol. Bolo ešte dieťaťom, ktorému sa zrútil celý svet. Stratilo všetko, čo malo rado, čo patrí k detstvu – diskotéky, detské sny a svoju prvú lásku. Začínalo žiť život, na ktorý nebolo pripravené… Chcel som vidieť život tejto dievčiny taký, aký je… Žiť jej život s jej malým tajomstvom, v plnej jednoduchosti a obyčajnosti… Chcel som byť blízko pri nej."

Ela – Michaela Bendulová sa narodila v roku 1993 v Rožňave. Autori filmu ju objavili v re-edukačnom centre. Po takmer dvojročnom hľadaní hlavnej predstaviteľky ju režisér Juraj Lehotský našiel medzi chovankyňami polepšovne ako ideálnu herečku pre postavu Ely. Jej osobná skúsenosť života v neľahkom prostredí jej pomohla stvárniť túto postavu s prirodzenosťou a ľahkosťou.

JURAJ LEHOTSKÝ

Nar. 17.9. 1975 v Bratislave. V rokoch 1990 –1994 vyštudoval strednú umelecko – priemyselnú školu, odbor fotografia v Bratislave. V rokoch 1995 – 2000 študoval na Vysokej škole muzických umení odbor réžia dokumentárneho filmu. Nakrútil niekoľko úspešných krákometrážnych filmov.
Výber z filmografie:
Dlhometrážne filmy: 2008 Slepé lásky, 2012 Zázrak
Vybrané ocenenia: Slepé lásky: CICAE Cena artových kín – 40. Directors‘ Fortnight, Cannes 2008, Národná nominácia na cenu Americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší cudzojazyčný film 2008; Nominácia na Cenu za najhodnotnejší dokumentárny film roka, Ocenenia Cinema for Peace, Berlinale 2009; Zlatá tajga 7. Filmový festival Spirit of Fire Chanty-Mansijsk 2009; Zlaté oko za najlepší dokumentárny film 4. Zürich Film Festival 2008; Cena FIPRESCI 10. Filmový festival Motovun 2008; „Objav roka" – Zvláštne uznanie poroty 5. MFF Reykjavík 2008; Grand Prix Cinessonne 10. Festival európskeho filmu v Essonne 2008; Zvláštne uznanie v kategórii Dokumentárny film 6. FIICO Medzinárodný filmový festival Mexico City; Cena za originalitu a inovatívnu réžiu 3. Emotion Pictures Festival, Atény 2009; Cena divákov pre najlepší dokumentárny film 20. Filmový festival Terst 2009; Najlepší dokumentárny film 9. festival „Songes d’une nuit" v Paríži 2008; Najlepší romantický dokument Ceny Fringe Report 2009; Slovenský film roka Kinema film roka 2008; Zvláštna cena za prínos slovenskej kinematografii Asociácia slovenských filmových klubov 2000; Národná filmová cena IGRIC 2009; Slnko v sieti nejlepší film za rok 2008 a 2009; najlepší dokumentárny film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepší strih, najlepší zvuk.Hrajú

Michaela Bendulová, Robert Roth, Venuša Kalejová, Lenka Habrunová, Kika Potočná, Žaneta Polhošová, Sandra Radičová, Dominika Kmeťová, Katarína Feldeková, Peter Slivovský, Ľudovít Kállay, Zuzana Struhárová, Ela Lehotská, Kamil Bartko, Andrej Ivan, Antonín Topercer, Juraj Ferko, Róbert Krajčík, Miroslav Tamajka

na stiahnutie: