O nás

Asociácia slovenských filmových klubov je občianske združenie. Je najväčším distribútorom artovej kinematografie, titulov zlatého fondu svetovej kinematografie, súčasnej slovenskej a českej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby na Slovensku. Dramaturgia výberu filmov má svoje kritériá, ktorými sú predovšetkým umelecká a estetická hodnota filmového diela. Každý rok distribuuje ASFK do kín okolo 25 filmov. Klubotéka ASFK obsahuje viac ako 500 titulov.

Asociácia slovenských filmových klubov sídli v Bratislave. Vznikla v roku 1993 ako výsledok potreby rozšírenia a zastrešenia klubového filmového hnutia na Slovensku. Autorom tejto myšlienky a zakladateľom ASFK je Peter Dubecký. V čase vzniku ASFK združovala 28 aktívne pracujúcich filmových klubov na Slovensku, do roku 2019 ich počet vzrástol na 60.

Od roku 1995 je ASFK riadnym členom Medzinárodnej federácie filmových klubov (FICC) so sídlom v Paríži. Je aj členom Únie filmových distribútorov Slovenskej republiky a od roku 2008 je súčasťou Stredoeurópskej federácie filmových klubov.

Ako etablovaná spoločnosť distribuujúca európske a artové filmy ASFK pravidelne získava podporu z európskych podporných fondov EURIMAGES a MEDIA. Projekty ASFK podporuje aj Audiovizuálny fond, Slovenský filmový ústav, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Visegrad Fund, Poľský inštitút v Bratislave, České centrum v Bratislave a mnohé ďalšie inštitúcie.

Naše aktivity

Festivaly a projekty

 

ASFK je organizátorom súťažného Medzinárodného festivalu filmových klubov FEBIOFEST, unikátneho projektu Európske filmy za euro a najväčšej putovnej prehliadky na Slovensku PROJEKT 100,

Prednášky a semináre

 

V rámci organizácie filmových klubov pripravuje ASFK dvakrát ročne vzdelávací seminár pre zástupcov a dramaturgov FK, aby získali informácie o filmových premiérach plánovaných na najbližšie obdobie. Nechýbajú ani odborné prednášky.

Československá filmologická konferencia

 

Medzi aktivity ASFK patrí aj česko-slovenská filmologická konferencia, ktorú založila v roku 1997 a organizuje ju každý druhý rok. Založila (1999) a do roku 2002 aj organizovala letný filmový seminár 4 ŽIVLY. Podieľa sa na propagácii slovenskej kinematografie v ČR – Letná filmová škola v Uherskom Hradišti, Třinecké filmové leto či Kino na hranici.

Pre školy a pre deti

 

ASFK pripravuje aj vzdelávacie projekty – Filmy pre školy a Filmový kabinet deťom. Ich cieľom je vzdelávať a vychovávať mladého diváka a učiť ho porozumieť filmu.

Ocenenia pre ASFK

ASFK je laureátom doteraz všetkých národných cien SLNKO V SIETI pre zahraničný film v slovenskej distribúcii – Melancholia, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, Grbavica, Kukuška, Láska.

ASFK je laureátom Cien slovenskej filmovej kritiky za najlepší zahraničný film v slovenských kinách (Melancholia, Valčík s Bašírom, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, Ida), ocenenia slovenských filmových novinárov pre distribučnú spoločnosť, ktorá víťazný film uviedla do slovenských kín (2009, 2010, 2012, 2016).

ASFK získala niekoľko Cien portálu Kinema: 2006 – klubový film roka (Old Boy) + najlepšia distribučná spoločnosť roka, 2008 – klubový film roka (4 mesiace, 3 týždne a 2 dni), 2009 – klubový film roka (Medzi stenami).