ASFK NA 18. ROČNÍKU MFF CINEMATIK

18. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch začína už o dva týždne! Diváci festivalu sa môžu tešiť na viac ako stovku filmov a medzi nimi aj na 12 titulov z našej distribúcie, z toho až 8 filmov zažije na Cinematiku svoju národnú premiéru.

ŠŤASTNÝ ČLOVEK (r. Soňa G. Lutherová)
Skutočný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Film Šťastný človek sa začína spomínaním českého grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina Horvata na nedávnu minulosť vo švédskom Göteborgu, keď pôsobil ako bežná česká žena vo vzťahu so slovenským manželom, psychiatrom Ivanom a ich dvoma deťmi.

Film uvedie na festivale delegácia tvorcov na čele s hlavným protagonistom filmu – Marvinom.

FALCON LAKE (r. Charlotte Le Bon)
Hanblivý trinásťročný Bastien prichádza s rodičmi na letnú dovolenku k jazeru Falcon Lake. V krajine, ktorá je občas idylická a občas prízračná, stretáva o tri roky staršie dievča Chloé. Vzniká medzi nimi nerovnocenný vzťah, ktorý nejasne balansuje medzi romantikou a manipuláciou. Na brehu jazera, ktoré je opradené duchárskymi legendami, prežíva Bastien prázdniny, ktoré nenápadne zmenia všetko, čo poznal.

Film bol vybraný do súťažnej sekcie Meeting Point Europe.

PRAVDA JE TO NAJDÔLEŽITEJŠIE (r. Maroš Brázda)
Portrét Eduarda Grečnera ako človeka, intelektuála a nadaného filmára s dôsledne definovanými umeleckými zámermi, ktoré sa mu vinou okolností a doby nie vždy podarilo naplniť. Grečner vo filme hovorí o svojich ideových a estetických východiskách, o zmysle a poslaní umenia, o realite limitujúcej slobodu umeleckého vyjadrovania, konfliktoch s mocou aj o príkoriach, ktorým sa rozhodol čeliť bez toho, aby pristúpil na kompromis na úkor svojich postojov a vlastného svedomia.

IDIOTI (r. Lars von Trier)
Dánsky film Idioti s podtitulom Idiotský film o idiotoch a pre idiotov provokuje návštevníkov od dňa svojej premiéry.

V rodinnom dome na predmestí Kodane žije skupinka intelektuálov, ktorých spája zvláštna zábava – hrajú sa na idiotov, rôznym spôsobom postihnutých ľudí, a zámerne tým provokujú svoje okolie. Na prechádzke, v reštaurácii, v bazéne, na exkurzii v továrni…

ANATÓMIA PÁDU (r. Justine Triet)
Film je čiastočne súdnou drámou, portrétom komplikovanej ženy, analýzou rozpadajúceho sa manželstva a príbehom o neľahkom dospievaní.

Nemecká herečka Sandra Hüller v ňom stvárňuje spisovateľku obvinenú z vraždy manžela. Kľúčovou postavou príbehu je aj spisovateľkin slepý syn. Ako jediný svedok vraždy čelí morálnej dileme.

Film získal Zlatú palmu na festivale v Cannes 2023.

KARAOKE BLUES (r. Aki Kaurismäki)
Pokladníčka v supermarkete Ansa je čistou dušou a svojou prítomnosťou rozžiari každý priestor, kam vkročí.
Šarmantný robotník Holappa rád trávi čas s fľašou pálenky. Jedného dňa medzi nimi za zvukov rock’n’rollového karaoke preskočí iskra a títo roztomilí vydedenci majú konečne šancu na večnú lásku.

Dokážu dvaja ľudia hľadajúci šťastie zdolať nástrahy v podobe nesmelosti, stratených telefónnych čísel, mužovej náklonnosti k alkoholu i neprajných okolností?

CHIMÉRA (r. Alice Rohrwacher)
Artur v podaní Josha O’Connora, prezývaný Angličan, je členom talianskej party tombaroli, vykrádačov hrobov. Spoločne s ostatnými žiada podsvetie, aby vydalo svoje cenné dary. Ulúpené etruské artefakty potom predáva a za získané peniaze sa nespútane baví. V prastarých chodbách Artur horúčkovito hľadá nielen obživu, ale aj svoju dávno stratenú lásku Benjaminu. Zatiaľ čo sa svet okolo neho mení a modernizuje, on pokroku vzdoruje. Zastavil sa v mýtickom bezčasí, kde zvádza nerovný boj so svojimi chimérami.

CLUB ZERO (r. Jessica Hausner)
Slečna Nováková (Mia Wasikowska) prichádza do prestížnej internátnej školy, aby študentom ukázala najnovšie stravovacie trendy. Učí ich, ako jesť uvedomelo – menej
a lepšie. Novým „udržateľným“ životným štýlom sa majú oslobodiť od všetkého, čomu doteraz verili. Medzi slečnou Novákovou a partiou študentov sa čoskoro vytvorí nebezpečne silné puto. Kým si ostatní učitelia a zaneprázdnení rodičia uvedomia, čo sa deje, situácia sa vymyká kontrole.

PÁPEŽOV ZÁKON (r. Marco Bellocchio)
V roku 1858 v židovskej štvrti Bologne vtrhli pápežovi vojaci do domu rodiny Mortarovcov. Na príkaz kardinála si prišli vziať Edgarda, ich sedemročného syna. Dieťa bolo ako bábätko tajne pokrstené jeho zdravotnou sestrou a pápežov zákon je nespochybniteľný: musí dostať katolícke vzdelanie. Zronení Edgardovi rodičia urobia čokoľvek, aby získali svojho syna späť. Boj Mortarasovcov, podporovaný verejnou mienkou a medzinárodnou židovskou komunitou, rýchlo nadobudol politický rozmer. Ale cirkev a pápež nebudú súhlasiť s návratom dieťaťa, aby upevnili stále kolísajúcu moc…

Na festivale sa diváci môžu tešiť aj na severskú komédiu Otcovia a matky, Oscarom ocenený film Veľryba a kultové Kráľovstvo: Exodus od Larsa von Triera.