ČAROVNÝ ANIMOVANÝ FILM O KONCI DETSTVA, LÁSKE A PRIATEĽSTVE, NINA A TAJOMSTVO MALÉHO JEŽKA, MIERI DO SLOVENSKÝCH KÍN

Bratislava, 25. apríla 2024 – Režiséri Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli, ktorí už majú na svojom konte nomináciu na Oscara za film Život mačky (2010), do slovenských kín prinášajú nový animovaný film Nina a tajomstvo malého ježka o čarovnom príbehu desaťročnej Niny, ktorej otec príde jedného dňa o prácu a ona sa rozhodne vziať situáciu do vlastných rúk. Pozoruhodný animovaný film o konci detstva, láske a priateľstve s detektívnymi prvkami vstupuje do slovenských kín 25. apríla a chytí za srdce (nie)len detských divákov.

Desaťročná Nina miluje otcove rozprávky o ježkovi, ktorý objavuje svet. Jedného dňa však otec stratí chuť rozprávať rozprávky. Prišiel totižto o prácu a život ich rodiny sa obrátil hore nohami. Nina sa bojí, čo bude ďalej a keď započuje legendu o stratenom poklade, ktorý je ukrytý niekde v otcovej továrni, rozhodne sa so svojím kamarátom Mehdim podniknúť odvážnu akciu. Chcú poklad nájsť a rozdeliť peniaze medzi otca a jeho kolegov. Bláznivé dobrodružstvo sa začína…

Autorské duo, Jean-Loup Felicioli a Alain Gagnol sú francúzski animátori, scenáristi a režiséri, ktorí tvoria dlhoročný umelecký tandem. Spoločne nakrútili niekoľko krátkych filmov. V roku 2010 nakrútili dlhometrážny debut Život mačky, ktorý bol nominovaný na Oscara. Dvojica má originálny výtvarný štýl a zmysel pre vtipné kriminálne zápletky. Nina a tajomstvo malého ježka je ich prvý digitálny film. Animovaná snímka bola uvedená na niekoľkých medzinárodných filmových festivaloch vrátane Medzinárodného festivalu animovaného filmu v Annecy a Medzinárodného filmového festivalu v Locarne.

Scenár ponúka nežný, no nekompromisný pohľad na krehký vzťah medzi dcérou a otcom. Navzájom sa obdivujú, smejú a trávia spolu čas, ale keď sa niečo pokazí, ich vzťah utrpí ako prvý. Dospelých ľudí neidealizujeme, zobrazujeme ich so všetkými ich negatívami a slabosťami. Chceme ponúknuť detským divákom náročnejší film, ktorý sa nevyhýba dôležitým témam. Môžeme sa snažiť pred deťmi skrývať problémy, ale deti sa nedajú oklamať. Vďaka médiám a prostriedkom šírenia informácií je ich vnímanie sveta ešte priamočiarejšie a brutálnejšie. Náš príbeh je o tom, ako na deti pôsobia ťažkosti, ktoré zažívajú ich rodičia. A tiež o ich vzťahu k súčasnému dianiu, k udalostiam, ktoré nedokážu pochopiť a ktoré im prevracajú život naruby,“ objasňujú hlavnú tému filmu tvorcovia Jean-Loup a Gagnol.

Film mal slovenskú predpremiéru na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest v Bratislave. V krajine svojho pôvodu, vo Francúzsku, zožal obrovský divácky úspech. Jeden z najväčších francúzskych denníkov, Le Parisien, vo svojej recenzii napísal, že sa jedná o veľkolepý animovaný film, ktorý umne kombinuje žáner rozprávky a realizmus. Filmový magazín Cineman zase snímku označil ako najlepší animovaný film tohto roku.

V originálnom znení požičali svoje hlasy hlavným postavám francúzske herecké hviezdy ako Audrey Tautou či Guillaume Canet. Do slovenských kín snímka vstúpi so slovenským dabingom, hlavné postavy Ninu a Mehdiho nadabovali Martina Kapráliková a Oliver Boublík.

Nina a tajomstvo malého ježka | Francúzsko, Luxembursko, 2023 | 77 minút | premiéra: 25. apríla 2024 | žáner: animovaný film | réžia: Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli | scenár: Alain Gagnol

Tlačová správa: Anna Lazor