DYNAMICKY NAKRÚTENÝ ČIERNOBIELY FILM JACQUESA AUDIARDA V KINÁCH OD 19. MÁJA

Dynamicky nakrútený čiernobiely film Jacquesa Audiarda citlivo a s porozumením sleduje krátke obdobie v živote súčasných tridsiatnikov, ktorí sa vyhýbajú záväzkom a samotu zaháňajú večierkami, povrchnými známosťami a náhodným sexom.

Tri mladé ženy a jeden muž. Ich životy sa na chvíľu pretnú v štvrti Les Olympiades, v parížskom 13. obvode. Výrečná a drzá Émilie pracuje v callcentre a privyrába si prenájmom voľnej izby. Naviaže intímny vzťah so svojím novým atraktívnym nájomníkom menom Camille. Toho ale priťahuje nedobytná Nora, ktorá zasa trávi noci videohovormi s cam girl Amber. Dynamicky nakrútený čiernobiely film Jacquesa Audiarda citlivo a s porozumením sleduje krátke obdobie v živote súčasných tridsiatnikov, ktorí sa vyhýbajú záväzkom a samotu zaháňajú večierkami, povrchnými známosťami a náhodným sexom. Alebo aj oni túžia po láske a vzájomnom porozumení?

Biografia režiséra

Jacques Audiard (30. 4. 1952, Paríž, Francúzsko) je francúzsky režisér a scenárista. Je synom úspešného scenáristu Michela Audiarda. Začal študovať filozofiu a literatúru na Sorbonne, ale štúdium nedokončil. V 80. rokoch začal písať scenáre a v roku 1994 debutoval i ako režisér celovečerného road movie Pozeraj sa, ako padajú. Film získal Césara za najlepší prvý film, Mathieu Kassovitz získal cenu pre najsľubnejšieho herca. V roku 1996 nasledoval historický film Samozvaný hrdina, ktorý na festivale v Cannes získal cenu za najlepší scenár. Úspešný bol aj film Čítaj mi z pier (2001), ktorý získal troch Césarov. Ešte úspešnejšia bola kriminálna dráma Tlkot môjho srdca sa zastavil (2005), keďže získala 8 Césarov vrátane ocenení pre najlepšieho režiséra a film. Najväčším medzinárodným úspechom Audiarda bola dráma Prorok (2009). Získala Veľkú cenu poroty v Cannes, cenu BAFTA, 9 Césarov a nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Romantická dráma Z hrdze a kosti (2012) súťažila v Cannes a Marion Cotillard a film získali nominácie na Zlatý glóbus. Za ďalšiu kriminálnu drámu Dheepan (2015) získal Zlatú palmu v Cannes. Po westerne Bratia Sistersovci (2018) s Joaquinom Phoenixom a Johnom C. Reillym, za ktorý získal Strieborného leva za najlepšiu réžiu na MFF v Benátkach a štyroch Césarov vrátane ceny za najlepšiu réžiu, nakrútil v roku 2021 svoj deviaty celovečerný film Paríž, 13. obvod, ktorý mal premiéru na MFF v Cannes. V roku 2011 uviedol retrospektívu filmov Jacquesa Audiarda MFF Cinematik Piešťany.

Filmy (len celovečerné) – 1994: Regarde les hommes tomber (Pozeraj sa, ako padajú); 1996: Un héros très discret (Samozvaný hrdina); 2001: Sur mes lèvres (Čitaj mi z pier – na DVD); 2005: De battre mon coeur s’est arrêté (Tlkot môjho srdca sa zastavil – na DVD); 2009: Prorok (Un Prophète); 2012: Z hrdze a kosti (De rouille et d’os); 2015: Dheepan (Dheepan – L’Homme qui n’Aimait plus la Guerre); 2018: Les Frères Sisters (Bratia Sistersovci); 2021: Paríž, 13. obvod (Les Olympiades, Paris 13e).

Vybrané ocenenia

2021: Cannes Soundtrack Award (Rone) – MFF Cannes; Najlepšia herečka (Lucie Zhang) – Festival európskych filmov Sevilla (Španielsko); Art Cinema Award – Filmfest Hamburg (Nemecko); 2022: nominácie v kategóriách najlepšia kamera (Paul Guilhaume), najlepšia ženská herecká nádej (Lucie Zhang), najlepšia mužská herecká nádej (Makita Samba), najlepší adaptovaný scenár (Celine Sciamma, Léa Mysius, Jacques Audiard) a najlepšia pôvodná hudba (Rone) – 47. César.