EVEREST ZÍSKAL CENU POROTY NA FESTIVALE HORY A MESTO

Film Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta získal ďalšiu cenu, tentokrát na festivale Hory a mesto. Snímka rozpráva príbeh odvahy a odhodlania slovenských horolezcov a je zároveň pamiatkou na tých, ktorí sa z obávanej hory nevrátili. Diváci môžu od tohto týždňa vidieť film konečne na veľkom plátne kín, do ktorých ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Premiéra filmu Everest – najťažšia cesta sa konala online 12. marca na platforme Kino doma. Film si získal mnoho medzinárodných ocenení. Tým najnovším je Cena poroty na festivale Hory a mesto, ktorý sa konal  19. až 23. mája. Strhujúci dokument Pavla Barabáša o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988 zhodnotil člen poroty, fotograf a horolezec Pat Morrow: ,,Vo svete dobrodružného filmu je meno Paľa Barabáša synonymom k precízne vystavaným dokumentom, ktoré vrhajú ľudské svetlo na drámu, výzvy a zadosťučinenie, ktoré so sebou prináša horolezectvo. V roku 1988 sa na jednej z najťažších stien Everestu odohral tragický, no hrdinský boj malého elitného tímu slovenských horolezcov – expedícia, ktorú slovenská komunita intenzívne vníma, ale mimo Európy bola doteraz prevažne neznáma. Následky rozhodnutia vybrať sa Ťažkou cestou sú ešte viac zosilnené v tomto vynikajúco spracovanom filme.” Vďaka festivalu Hory a mesto bol film uvedený aj na veľkom plátne v Amfiteátri Rača.

Diváci môžu tento týždeň vidieť film konečne aj naživo v kinách po celom Slovensku. S programovaním filmu začalo bratislavské kino Lumière, ktoré otvorilo svoje brány minulý piatok a Everest – najťažšia cesta zaradilo v rámci cyklu „stratené v covide“.

Film Everest – najťažšia cesta majstrovsky a zároveň citlivo spracováva jednu z najväčších tragédií Slovákov v Himalájach. Dokument získal množstvo významných ocenení na medzinárodných festivaloch v krajinách ako Južná Kórea, Argentína, Macedónsko, či Španielsko. „Režisér dojímavým spôsobom ukázal zodpovednosť lídra expedície v extrémnych podmienkach,“ vyjadrenie poroty Medzinárodného festivalu horských filmov Sila hôr v Poľsku.

Niekedy o výsledku expedície rozhoduje len kúsok šťastia

Na najvyššej hore sveta Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Vedúci výpravy Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval The Hard Way (Ťažká cesta). Vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: „V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský štýl – bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíka. V juhozápadnej stene Mount Everestu však o podobnom prístupe nemôže byť ani reč!“ Jeho úvaha sa tak stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších horolezcov sveta.

Štyria slovenskí horolezci nastúpili do tejto steny v roku 1988. Keby mali viac šťastia, stali by sa najlepšími z najlepších. Filmový dokument Pavla Barabáša je emotívnou pamiatkou na tých, čo Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom vyliezli, no naspäť sa nevrátili.

 

Viac o premietaniach filmu Everest – najťažšia cesta nájdete na webstránkach vašich obľúbených filmových klubov a kín. Film prináša divákom distribútor Asociácia slovenských filmových klubov.

 

Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil  Audiovizuálny fond

 

Zoznam premietaní:

25.5. – Kino Lumière, Bratislava

26.5. – Kino Lumière, Bratislava

28.5. – Kino Nostalgia, Bratislava

31.5. – FK Fontána, Piešťany

2.6. – FK MCK pri kine Záhorán, Malacky

3.6. – FK ´93, Prievidza

7.6. – Kinoklub Tatra, Nitra

9.6. – FK Otáznik pri kine Junior, Levice

9.6. – FK Pocity, Prešov

9.6. – Kino Nicolaus, Liptovský Mikuláš

9.6. – Kino DK, Galanta

9.6. – FK K4 pri kine Mier, Modra

9.6.  – FK pri kine Považan, Nové Mesto nad Váhom

10.6. – Kino Nicolaus, Liptovský Mikuláš

11.6. – Kino Nicolaus, Liptovský Mikuláš

11.6. – FK Kultúra, Námestovo

13.6. – Letné kino na amfiteátri, Banský Bystrica

15.6. – Prírodné kino, Pezinok