MOJA AFGANSKÁ RODINA V KINÁCH!

Moja afganská rodina je nevšedným a citlivým príbehom, ktorý prezentuje kultúru v moslimskej rodine. Hlavnou hrdinkou je Češka Herra, ktorá sa zamiluje do Afganca a odíde s ním do jeho rodnej krajiny. Film je adaptáciou úspešnej knihy Frišta novinárky Petry Procházkovej. V slovenských kinách sa predstaví 14. októbra 2021 vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Moja afganská rodina je príbehom Heleny alias Herry, ktorá opúšťa Prahu, aby sa v Kábule z lásky vydala za svojho spolužiaka Nazira. Okrem vidiny láskyplnej budúcnosti v početnej rodine Herru z Čiech tiahne aj túžba po nových zážitkoch v exotickom prostredí. K vysnívanej budúcnosti však nevedie ľahká cesta. Nie všetci majú tak obrovské srdce ako Nazir a toľko zmyslu pre humor ako hlava rodiny, pokrokový a srdečný starý otec. Hera hľadá  v novom svete svoje miesto a práve vtedy do jej života nečakane vstúpi citlivý chlapec Mad, pochádzajúci z ďalekých hôr. Ukazuje sa, že šťastie si človeka môže nájsť v situáciách, kde ich najmenej očakáva.

Pohľad do intimity moslimskej rodiny

Film vznikol na motívy knihy Frišta novinárky, spisovateľky a humanitárnej pracovníčky Petry Procházkovej. Režisérka zámerne hľadala predlohu, ktorá pre animáciu nie je vytvorená, chcela dokázať, že i v animácii je možné zobraziť mnohovrstevný príbeh ako v hranom filme.

„Kniha ma od prvého momentu uchvátila svojou živosťou, bezprostrednosťou, s akou popisuje život v afganskej rodine. Do tej doby som sa o život v Afganistane nijak zvlášť nezaujímala, ale vďaka humoru hlavnej postavy Herry, jej ľahko ironickým komentárom z pohľadu Európanky, som sa ocitla na mieste, kam by som sa bez nej nikdy nemohla pozrieť – do intimity moslimskej rodiny. Odrazu zistíte, že napriek mnohým rozdielom, ktoré tam panujú, je mnoho vecí podobných, nám dôverne známych,“ uvádza režisérka Michaela Pavlátová.

Prvá dáma českého animovaného filmu

Česko-francúzsko-slovenský film Moja afganská rodina získal Cenu poroty na festivale animovaného filmu vo francúzskom Annecy. Film bol uvedený v sekcii celovečerných filmov, kde sa predstavilo 12 filmov z celého sveta. Slovenská animovaná tvorba bola zastúpená v súťaži celovečerných filmov na najprestížnejšom festivale animovaných filmov po prvýkrát.  „Dôležité bolo pre mňa vidieť, že film funguje a že sa podaril. Avšak s Cenou poroty je to omnoho lepšie! Mám neskutočnú radosť, a to aj za tím spolupracovníkov, producentov, spisovateľku Petru Procházkovú, že sa naše dlhoročné úsilie zúročilo. Dúfam, že cena pomôže filmu na jeho ceste k divákom,“ uviedla Pavlátová. Pre režisérku Michaelu Pavlátovú nie je cena na festivale v Annecy novinkou, bodovala tu aj svojimi filmami Tramvaj v roku 2012 a Repete v roku 1995, keď si odniesla Krištál pre najlepší krátky film. Okrem iného získala za svoje filmy niekoľko ocenení, vrátane nominácie na Oscara za film Reči, reči, reči v roku 1991 a Zlatého medveďa v Berlíne za film Repete v roku 1995. V súčasnosti vedie katedru animácie na FAMU v Prahe.

Slovenským divákom sa film predstaví v premiére 14. októbra 2021 a v kinách ho diváci uvidia vďaka distribučnej spoločnosti Asociácia slovenských filmových klubov a slovenskému ko-producentovi BFILM. Film Moja afganská rodina vznikol v koprodukcii v Českou republikou a Francúzskom. Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a grantový program Rady Európy Eurimages. Zoznam premietaní filmu nájdete na stránke ASFK.